YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da yanan camiyi gören kadın: Evim yanaydı oğul
Diyarbakır'da Fatih Camii, teröristlerle yaşanan çatışmalarda büyük hasar aldı ve yandı. Caminin hali bir kadını duygulandırdı.
Diyarbakır'da yanan camiyi gören kadın: Evim yanaydı oğul
12 Aralık 2015 / 02:30 Güncelleme: 12 Aralık 2015 / 08:14

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde 9 gün süren sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından PKK'lılar etkisiz hale getirmek için düzenlenen operasyonlarda yaşanan çatışmaların izleri ortaya çıktı.

KURŞUNLU VE FATİH CAMİİ HARAP OLDU

İnşası sırasında çatısında ve pek çok bölümünde kurşun kullandığı için halk arasında Kurşunlu Camii olarak bilinen ve Osmanlı’nın şehirdeki ilk camii olan Fatih Camii kurşun ve bomba izleri ile dolu. Yer yer yanan cami artık kullanılamaz halde. Caminin bulunduğu alan örgütün kontrolünde. Camiye çıkan tüm sokaklarda barikatlar ve barikatların arkasında da hem ‘dağ kadrosu’ diye tanımlanan PKK’lılar hem de YDG-H’liler var.

Diyarbakır'ın ilk Osmanlı eseri olan ve yakılan Fatih Camisi harabeye dönerken, ilçe adeta savaş alanına döndü, vatandaşların sabahın ilk saatlerinden itibaren yanlarına alabildikleri eşyalarıyla birlikte evlerini terk ettikleri görüldü.

YAŞLI KADIN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Fatih Camisi'nin avlusundaki göz yaşartıcı gaz bombalarına ait bol miktarda boş kovan dikkati çekti. Sokağa çıkma yasağının kalkmasından sonra yüzlerce vatandaş tahrip olan camiyi gezerek cep telefonlarıyla fotoğraflar çekti. Caminin halini gören bir kadının yürek burkan sözleri dikkat çekti.

Diyarbakır'da yanan camiyi gören kadın: Evim yanaydı oğul

Çatışmalar sırasında yanan 4 okuldan biri olan tarihi Kurşunlu Camisi'nin arkasındaki Süleyman Nazif İlkokulu ve ana sınıfının da büyük bölümünün yandığı görüldü. İlkokulun sınıflarındaki sıra ve masalar tamamen kül olurken, caminin avlusundaki 40 milimetrelik bomba atar silaha ait mühimmatlar olduğu görüldü. Mühimmatlara vatandaşlar kimse dokunmasın diye etrafını taşlarla çevirdi.

Şehirde bu yapılar dışında da birçok resmi ve sivil bina hasar gördü.

 // Rasim DUMAN
PKK ve HDP : Hicbir insani, ahlaki ve vicdani kayit ile mukayyet degiller. Ar,haya,hicap, iffet gibi faziletlerin, uzagindan bile gecmemisler. İnsanlik ile ilgileri, sadece "iki ayakli" olmalarindan ibaret. Hayvana benzetsek, hayvana hakaret olur. Bunlarin arkasinan gidenler,oy verenler ve destek olanlar da, aynen bunlar gibidir. Daha baska birsey soylemekten de acizim, zira sozun bittigi yerdeler. Lanete mustehaklar....
12 Aralık 2015 09:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler