YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da sayı artıyor
Diyarbakır'da sayı artıyor
27 Ekim 2009 13:15
Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ilk etepta 7 kişide görülen domuz gribi virüsünün kentte yayıldığını açıkladı...

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentte domuz gribi vaka sayısının 56 olduğunu söyledi.

Vali Mutlu yaptığı açıklamada, ilk etapta 7 kişide domuz gribi görüldüğünü, hastaların bir kısmının öğrenci olması nedeniyle ilk etapta 4 okulda, daha sonra tüm okullarda bir hafta eğitime ara verildiğini hatırlattı.

Okulların bugün tekrar açıldığını bildiren Mutlu, eğitim kurumlarının kapalı olduğu süreçte bütün öğrencilerin, paket programlarla yapılan yayınlarla derslerden geri kalmasının önüne geçildiğini anlattı.

Mutlu, okulların kapalı olduğu süre içerisinde okullarda hijyenle ilgili tedbirleri bir kez daha gözden geçirdiklerini, öğrencilerin daha çok temas ettiği yerler; özellikle lavabo, çeşmeler, kapı kolları, trabzanlar, sıralar gibi yerlerin temizlenmesine özen gösterildiğini belirtti.

Hastanelerde de tedbirleri hemen aldıklarını, gribal enfeksiyon nedeniyle hastanelere müracaat eden hastaların, diğer hasta gruplarıyla karışmamaları ve birbirlerine bu enfeksiyonu taşımamaları için farklı polikliniklerde tedavilerinin yapıldığını bildiren Mutlu, bu yolla hem sağlık personeli hem de hasta gruplarını salgından korumaya çalıştıklarını vurguladı.

Halkın bilinçlenmesi konusunda çalışma sürdürdüklerini ifade eden Mutlu, şöyle dedi:

''Bundan sonraki döneme bilinç düzeyi yüksek gireceğiz. Hijyen şartları, hastalığın ne olduğu, nasıl hareket etmesi gerektiği, paniğe hiç gerek olmadığını, rahatlıkla evde geçirilebilecek bir hastalık olduğunu halkımız da öğrenmiş ve hastalığı tanımış oldu. İlimizde şu ana kadar 56 vaka olduğu tespit edildi. Bunların tamamının sağlık durumları iyi. Önemli bir bölümü de iyileşmiş ve normal hayatlarını geçmiş durumdalar. Hastanede tedavi gören hiç olmadı. Tamamını ev şartlarında istirahat ettirmek suretiyle kontrol altına aldık. Ama sağlık teşkilatları sürekli bu hastaların takiplerini yaptı. Herhangi bir problem yok.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler