YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da sandık skandalı
12 Eylül'de Türkiye sandık başına gidiyor. Herkesin özgürce oy kullanabilmesi için sandık görevlilerine büyük görev düşüyor. Fakat Diyarbakır'da olay kafaları karıştırdı. Diyarbakır'da yıllardır sandık başında aynı kişilerin görevlendirildiği iddia edildi
Diyarbakır'da sandık skandalı
14 Ağustos 2010 / 15:08 Güncelleme: 14 Ağustos 2010 / 15:12

Türkiye, 12 Eylül'de referandum için sandık başına gidiyor. Halkın hiçbir etki altında kalmadan oyunu özgürce kullanması için sandık başında görevlendirecek kişilere büyük iş düşüyor. Özellikle Güneydoğu'da her seçimden sonra sandık görevlilerinin, seçmen üzerinde baskı kurduğu, hatta usulsüz oy kullandırdığı iddiaları gündeme geliyor. Bu iddialar en çok Diyarbakır'da yaşanıyor. İl Seçim Kurulu'nun, bu konuda gerekli tedbirleri almadığı, yıllardır aynı kişileri sandık başında görevlendirdiği ileri sürülüyor.

Sandık başkanlığı yapacak isimlerin listesi referandumda da değişmedi. Yaşananların kaygı verici olduğunu belirten Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yasin Yıldız, referandumdan yaklaşık 40 gün önce seçim kurullarına giderek sandık başında görev almak istediğini belirten üyelerine "Görevlendirmeyi yaptık, başvurular bitti" şeklinde cevap verildiğini vurguladı. Yıldız, "Arkadaşlarımız seçim kurullarından boş döndü. Millet iradesinin şeffaf bir şekilde sandığa yansıması konusunda tereddütlerimiz var. Maalesef bazı sandık kurulu üyeleri kendi ideolojik görüşlerini sandığa yansıtabiliyor. Yıllardır aynı kişilerin sandık başında görevlendirildiğini duyuyoruz." dedi.

Sandık görevinin objektif kriterlere göre yapılmadığı hususunun zaman zaman gündeme geldiğini belirten Yıldız, bu durumun, sivil toplum kuruluşu olarak kendilerini rahatsız ettiğini kaydetti.

"Sandık yönetiminin daha objektif seçilmesi kaygıları ortadan kaldıracaktır" diyen Yıldız, seçim kurulunun kamuoyunda farklı yorumlara yol açacak tutum ve davranışlardan kaçınması gerektiğinin altını çizdi.

SEÇİM KURULU, KURAYLA GÖREV VERMELİ

Diyarbakır İl Seçim Kurulu'nun hep aynı kişilerin yer aldığı listeye göre değil, kurayla belirlenecek kişilere görev vermesi gerektiğini ifade eden Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Devlet memuru olmamız nedeniyle zaman zaman şahit olduğumuz olaylar var. Dolayısıyla seçim kurulu, bunun objektif olması noktasında bir düzenleme yapmalı. Bütün devlet memurları bilgi ve birikimleri bakımından sandık görevini yapabiliyor. Dolayısıyla bir tek meslek grubu yerine bütün memurlar dikkate alınmalı. Görevliler adil bir şekilde kurayla belirlenebilir. Seçim kurulunun bunları kontrol etmesi gerekiyor. Her yıl aynı kişiye görev yazılması doğru değildir. Maalesef geçtiğimiz yerel seçimlerde buna benzer sıkıntılar yaşadık. Listenin doğru olmadığını gördük. Arkadaşlarımız görev talebinde bulundu, ama boş döndüklerine şahit olduk."

SEÇİM KURULU KAMUOYUNU TATMİN EDECEK AÇIKLAMA YAPMALI

Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yasin Yıldız, Diyarbakır İl Seçim Kurulu'nun hiçbir duyuru yapmadan önceki seçimlerde görevlendirilen kişilere yeniden görev verilmesinin seçim güvenliği açısından doğru olmadığını vurguladı.

Yıldız, "Önceki seçimlerde yaşanan olumsuzluklara, şaibelere rağmen eski listelerde yer alan isimlere tekrar görev verilmişse bu bir skandaldır. Bunun acilen seçim kurulu tarafından kamuoyuna açıklanması gerekiyor. STK olarak kendilerinden açıklama bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Cihan

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler