YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da PKK'ya yönelik şafak operasyonu
DTP Genel Başkan Yardımcılarının da aralarında bulunduğu 20'ye yakın kişi gözaltına alındı

Diyarbakır'da PKK'ya yönelik şafak operasyonu
14 Nisan 2009 / 10:04 Güncelleme: 14 Nisan 2009 / 00:00

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısının talimatıyla Terörle Şube Müdürlüğü'nce başlatılan operasyon kapsamında 13 ayrı ilde arama yapılıyor. Polisin 90 ayrı noktada yaptığı aramalarda Tunceli Belediye Başkan yardımcısının da aralarında bulunduğu bazı eski DTP yöneticilerinin gözaltına alındığı bildiriliyor... 70 dolayında gözaltı olduğu söyleniyor. Baskın yapılan illerin arasında Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Aydın, Adana, Elazığ, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Hakkari, Bingöl, Van, Batman, Mardin var.  
  
Aralarında DTP'nin üst düzey yöneticileri ve teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarının da olduğu 70 kişi gözaltına alındı. Terör örgütüne yönelik operasyon ile örgütün şehir merkezlerinde faaliyet gösteren siyasallaşma kanadının çökertildiği öğrenildi.


11:25 - BELEDİYE ARAÇLARI SUÇÜSTÜ YAKALANMIŞTI
Emniyet Müdürlüğü tarafından 10 Kasım 2006 tarihinde yapılan operasyonda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi adına çalıştığı ve terör örgütü PKK'ya lojistik malzeme taşıdığı iddia edilen 2 araç suçüstü ele geçirilmiş, 3 kişi tutuklanmıştı. Büyükşehir Belediyesi ise araçların kurum ile ilgisinin bulunmadığını savunmuştu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi adına yaklaşık 18 aydan bu yana çalışan 1 adet pikap ile 1 adet otomobil, yapılan istihbar çalışmaları neticesinde izlindi. 4 gün süren titiz çalışmalar sonucunda Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele ekipleri, yola çıkan araçları takibe aldı. Diyarbakır-Silvan Karayolu üzerinde Özel Hareket timlerinin desteğiyle 2 araca yönelik operasyon düzenlendi ve araçlarda bulunan S.Ç., U.Ö. ve N.Ç. isimli şahıslar gözaltına alındı. Araçta yapılan aramalarda 117 adet beyaz renkli sırt teçhizatı muhafazalı kar kamuflajı, 35 adet şirketlere ait sahte kaşe ve çok miktarda sahte fatura, 1 adet Glock marka silah, bu silaha ait 3 adet şarjör ve 82 adet mermi, 2 adet propaganda CD'si, 100 gram esrar, 107 kutu antibiyotik ilaç, 1 adet bilgisayar yazıcısı, 12 adet not defteri, 4 adet bilgisayar, 2 adet cep telefonu ele geçirilmişti. PKK'ya lojistik destek sağlamak amacıyla yükledikleri iddia edilen lojistik malzemeleri kırsala götürürken yakalanan zanlıların yapılan sorgularında, malzemeleri terör örgütü PKK'ya götüreceklerini itiraf ettikleri belirtilmişti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise ihale usulü ile belediye hizmetlerinde kullanmak üzere kiralanmış araçlardan birinin karıştığı söz konusu olayın belediye ile ilişkilendirilmesinin kabul edilemez olduğunu ve gün içerisinde 10 saat belediye hizmetlerinde bulunan bu araçların kontrolü, personeli, bakımı ve her türlü inisiyatifinin söz konusu şirkete ait olduğunu ileri sürmüştü. (CİHAN)


11:21 - OPERASYONLAR 1 YILLIK BİR ÇALIŞMA
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ''Terör örgütüne yönelik soruşturması'' kapsamında 12 ilde gerçekleştirilen operasyonun 1 yıldır süren bir çalışmanın neticesinde terör örgütünün ''şehirdeki uzantılarına'' yönelik olduğu belirtildi. Operasyonda aralarında DTP genel başkan yardımcıları Kamuran Yüksek, Bayram Altun ve Selma Irmak'ın da bulunduğu 40'ı aşkın kişi gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla ''terör örgütünün şehirdeki uzantılarına yönelik'' 12 ilde başlatılan operasyonlar devam ediyor. Gözaltına alınan 40'ı aşkın kişi arasında DTP genel başkan yardımcıları Kamuran Yüksek, Bayram Altun ve Selma Irmak ile terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan'ın avukatlarından Seracettin Irmak da yer alıyor. 40 kişiden 23'ü Diyarbakır'da gözaltına alınırken, gözaltı sayısının 60'a ulaşabileceği belirtildi. Gözaltına alınanların ''Terör örgütü adına Türkiye genelindeki tüm yasa dışı eylem ve faaliyetleri yönettikleri ve yönlendirdikleri'' kaydedildi. Diyarbakır'da gözaltına alınan DTP genel başkan yardımcılarından Bayram Altun'un Yenişehir ilçesinde park halindeki otomobilinde de arama yapıldı. GAP Belediyeler Birliği Konukevi'ndeki aramada Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in danışmanı Ahmet Zirek gözaltına alınırken, bazı evraka el konuldu. Arama devam ederken olay yerine gelen DTP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, yaptığı açıklamada, ''Biz bilgi almak için polis otosuna gittiğimizde Ahmet beyi polis otosuna bindirerek götürdüler'' dedi.


11:20 - OPERASYONLAR Ş. URFA'YA SIÇRADI
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla 'Terör örgütüne yönelik soruşturma' kapsamında 12 ilde eş zamanlı başlatılan operasyon Şanlıurfa'ya da sıçradı. Sabah saat 05.00 sıralarında Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı ekipler Yehişehir Mahallesi'ndeki bir eve operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında PKK terör örgütünün yönetim yapılanmasında yer aldığı öğrenilen K.E.'nin evine baskın yapıldı. Polis, söz konusu operasyonu gerçekleştirdiği evde yaptığı aramada K.E.'yi bulamazken, herhangi bir eşyaya da dokunmadı. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, terör örgütü elemanı olduğu iddia edilen ve K.E.'yi aradıkları ancak zanlının evde bulunmadığı bildirildi. Emniyet yetkilileri, şu ana kadar Şanlıurfa'da herhangi bir gözaltının olmadığını kaydetti. (CİHAN)


11:10-DTP BASKI ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR
DTP Genel Başkanvekili Emine Ayna, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda üç DTP Genel Başkan Yardımcısı'nın gözaltına alındığı bilgisini doğruladı. Ayna, şu ana kadar kendilerine 20'si Diyarbakır'da olmak üzere 46 kişinin gözaltına alındığı bilgisinin ulaştığını söyledi. Ayna, ''Genel Başkan Yardımcılarımızdan Bayram Altun ve Selma Irmak, Mardin'de; Kamuran Yüksek ise Diyarbakır'da gözaltına alındılar. Ankara'da ise partimize ait iki evin arandığını biliyoruz." dedi. Operasyonu siyasi olarak değerlendiren Ayna, bunun sonucunun da siyasi olacağını savunarak, DTP'nin baskı altına alınmaya çalışıldığını iddia etti. Ayna'nın PKK'nın siyasete girme yönünde çaba gösterdiği bir dönemde operasyonların olduğunu açıklaması da, PKK'nın siyasallaşmaya dönük faaliyet gösteren kanadının olduğununun doğrulanması şeklinde yorumlandı. (CİHAN)


11:07- ELAZIĞ'DA BİR EVDE ARAMA YAPILDI
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca ''Terör örgütüne yönelik soruşturma'' kapsamında Elazığ'da bir evde arama yapıldığı belirtildi. Elazığ Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, operasyon kapsamında bir evde arama yaptı. Yetkililer, gözaltına alınan kimsenin olmadığını bildirdi.


10:53- 3 DTP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖZALTINDA
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca ''Terör örgütüne yönelik soruşturma'' kapsamında gerçekleştirilen operasyonda, 2'si Diyarbakır'da, 1'i Mardin'de olmak üzere 3 DTP genel başkan yardımcısı gözaltına alındı. DTP yetkililerinden alınan bilgiye göre, DTP Genel Başkan Yardımcısı Selma Irmak Mardin'de, DTP Genel Başkan Yardımcıları Bayram Altun ve Kamuran Yüksek de Diyarbakır'da gözaltına alındı. DTP yetkilileri, gözaltılar nedeniyle TBMM'deki grup toplantısının iptal edilmediğini belirtti. DTP milletvekili Emine Ayna'nın ise konuyla ilgili DTP Genel Merkezi'nde basın açıklaması yapması bekleniyor.


10:05 - DTP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖZALTINDA
Terör örgütü PKK'ya yönelik 12 ilde başlatılan geniş kapsamlı opearsyonda 70'e yakın gözaltı olduğu bildiriliyor. Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Terörle Mücadele Müdürlüğü ekiplerince 12 ilde başlatılan operasyonlarda aralarında DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek ile terör örgütü ele başısı Abdullah Öcalan'ın avukatı Seracettin Irmak'ın da bulunduğu 40'ı aşkın kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesindeki GAP Belediyeler Birliği ile Batman Belediyesi Konukevi'nde başlatılan arama sona ererken, GÜN Tv'deki arama ise halen devam ediyor.


09:50 - TUNCELİ BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI GÖZALTINDA
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, sabahın erken saatlerinde aralarında DTP'li eski yöneticilerin evlerinin de bulunduğu 27 noktaya baskın yaptı. Eş zamanlı operasyonda Diyarbakır ve Batman'da bazı kişiler gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sabaha karşı saat 04.00'te operasyon başlattı. DTP'li eski yöneticilerin evleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi ile geçen ay seçim yasaklarına aykırı Kürtçe yayın yaptığı için 12 gün süreyle kapatılan Gün TV'nin de aralarında bulunduğu 27 nokta basıldı. Bu noktalarda yapılan aramalarda bazı kişiler gözaltına alınırken, bilgisayar ve belgelere el konuldu. Operasyon kapsamında DTP'li Batman Belediyesi İmar Müdürü Heval Erdemli de gözaltına alınarak Diyarbakır'a getirildi. (CİHAN)


09:30 - DTP'Lİ ESKİ YÖNETİCİLERE BASKIN DÜZENLENDİ
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, sabahın erken saatlerinde aralarında DTP'li eski yöneticilerin evlerinin de bulunduğu 27 noktaya baskın yaptı. Eş zamanlı operasyonda Diyarbakır ve Batman'da bazı kişiler gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sabaha karşı saat 04.00'te operasyon başlattı. DTP'li eski yöneticilerin evleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi ile geçen ay seçim yasaklarına aykırı Kürtçe yayın yaptığı için 12 gün süreyle kapatılan Gün TV'nin de aralarında bulunduğu 27 nokta basıldı. Bu noktalarda yapılan aramalarda bazı kişiler gözaltına alınırken, bilgisayar ve belgelere el konuldu. Operasyon kapsamında DTP'li Batman Belediyesi İmar Müdürü Heval Erdemli de gözaltına alınarak Diyarbakır'a getirildi. (CİHAN)


09:20 - DİYARBAKIR VE BATMAN'DA OPERASYON
Terör örgütü PKK'ya yönelik başlatılan geniş kapsamlı bir operasyon kapsamında Diyarbakır Gün Tv, GAP Belediyeler Birliği ile Batman Konukevi'nde arama yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Terörle Mücadele Müdürlüğü ekiplerince Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesindeki Gün Tv, GAP Belediyeler Birliği ile Batman Belediyesi Konukevi'nde arama başlatıldı. Aramalar devam ediyor.
 
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler