YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da nevruz böyle kutlandı
Diyarbakır'da kutlamaların yapıldığı alanda nevruz ateşi yakıldı.
Diyarbakır'da nevruz böyle kutlandı
21 Mart 2015 / 10:30 Güncelleme: 21 Mart 2015 / 15:37

Aralarında Demokratik Toplum Kongresi'nin de (DTK) bulunduğu tertip komitesince düzenlenen nevruz kutlamasına katılmak için kentin farklı noktalarından belediyeye ait araçlarla parka ücretsiz taşınan vatandaşlar, yoğunluk nedeniyle yaklaşık bir kilometre mesafede araçlardan inerek, yaya olarak alana geldi. 

Büyük bölümü yöresel kıyafetlerle kutlamalara katılan, çocuklar da dahil tüm vatandaşlar polis noktasında üst aramasından geçirildi.

foto-150.jpg

Platformda Kürtçe ve Zazaca, "Nevruz kutlu olsun" pankartı yer alıyor.

Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve dışından Diyarbakır'a gelen 700'ü aşkın gazeteci akreditasyon yaptırdı.

Nevruz ateşi yakıldı

Newroz Parkı'ndaki etkinlik, soğuk ve yer yer yağışa rağmen sürüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Kürtçe yaptığı konuşmada vatandaşların nevruzunu kutladı.

Müzik yayını ile devam eden etkinlikte yaklaşık 500 litre mazot, 15 ton odunun kullanıldığı nevruz ateşi görevlilerce yakıldı.

Sahneye yaklaşmak isteyen bir grubun güvenlik bariyerini aşmak istemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. Rahatsızlanan vatandaşlar için zaman zaman sahneden ambulans anonsu yapıldı.

Bu arada Diyarbakır Valiliğince nevruz kutlamaları nedeniyle kriz masası oluşturuldu. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan yetkililerin bulunduğu kriz masasında kutlamalarla ilgili gelişmeler takip ediliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler