YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da askerlerin silahlarına el konuldu!
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde hafta sonu 2 kişinin öldüğü olaylarla ilgili soruşturmada yeni gelişme yaşandı. Savcılık, olay sırasında bölgede görev yapan askerlerin silahlarına incelenmek üzere el koydu.
Diyarbakır'da askerlerin silahlarına el konuldu!
09 Haziran 2014 / 13:36 Güncelleme: 09 Haziran 2014 / 13:42

Lice’de çıkan olaylarla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma sürerken, Diyarbakır Barosu dün olayın olduğu Yukarı Çalıbökü Köyü’nde incelemelerde bulundu.

Baro Başkanı Tahir Elçi, Lice Cumhuriyet savcıları ile de görüştüklerini ifade ederek, "Geçmişte kamu görevlilerinin sorumlusu, şüphelisi olduğu ve özellikle yaşam hakkının ihlalini oluşturan suçların soruşturulmasında failler korundu. Çoğu kez objektif ve etkili bir soruşturma yapılmadı. Delilerin yeterince toplanarak faillerin adalet önüne çıkarılmama durumu adaletsizliğe yol açtı" dedi.

Elçi, bu dönemde özellikle bu hassas süreçte 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan bu olayın etkili şekilde ve kuşkuya yer bırakılmayacak bir soruşturmanın yürütülmesinin önemine işaret etti.

Elçi, "Görüştüğümüz Cumhuriyet Savcıları, olayın hassasiyetinin farkında olduklarını, olay mahallinde bulunan görevli personelin kimliklerinin tespit edildiğini, olay yerindeki kovanların toplandığını ve personelin silahlarına el konulduğunu ifade ederek soruşturmanın tarafsız bir şekilde yürütüleceğini söylediler" dedi.
 
Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, olayları incelemek üzere İçişleri Bakanlığı’nca görevlendirilen 2 mülkiye müfettişinin bugün kente geleceğini ve 2 kişinin yaşamını yitirmesi 1’i asker 3 kişinin yaralanmasıyla ilgili inceleme yapacaklarını söyledi.

Müfettişlerin inceleme kapsamında Lice’ye giderek askerler ve bazı gördü tanıklarının da ifadelerini alması bekleniyor.

anadolu
 // melih kılıç
yanlış...askeri de polis gibi soğutursanız..ülkede düşmana kurşun sıkacak kimseyi bulamaz., tek kurşun sıkmadan ülkeyi teslim edersiniz..eskiden asker gelince halk sakinleşir dağılırdı..şimdi kimse ne polisi ne askeri takıyor? bu iş nereye kadar? yapılanlar yanlış..böyle devam ederse herkes soruşturma korkusuyla kenara çekilir isteyen terörist istediğini yapar.....
09 Haziran 2014 Pazartesi 16:05
14:43
 // YAKILAN ÇADIR ÖLDÜRÜLEN ÇOCUK
Gezi'de çadırları yakan irade ile bu çocukları öldüren irade aynı. Paralel yapı, Gezi'yi başaramadı fakat, Kürt çocuklarını Pkk'nın eline itmeyi başarıyor. Çocuk, dünyanın her yerinde çocuktur. Çocuk dokunulmazlığı ve masumiyeti daima geçerlidir. Devlet o çocuklara ne yaparsa yapsın, şefkatli olmalıdır. Unutmayın, her çocuğun bir anası vardır ve analık hiç bir şeyle tartılmaz. Bir bayrak yırtılsa, yenisi yerine konur, fakat bir çocuk öldürülse, yenisi(!) asla yerine konamaz. Kutsal olan tek şey, Allah'ın yarattığı insandır....
09 Haziran 2014 14:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler