YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır Çözüm sürecinin devam etmesini istiyor
Diyarbakır'da faaliyetlerini sürdüren STK'lar ortak açıklama yaparak, çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmesini isteklerini belirtti.
Diyarbakır Çözüm sürecinin devam etmesini istiyor
13 Haziran 2015 / 20:57 Güncelleme: 13 Haziran 2015 / 20:58

HDP'nin Diyarbakır'da 5 Haziran günü düzenlediği ve 4 kişinin öldüğü 100'ün üzerinde kişinin de yaralandığı bombalı saldırının meydana geldiği İstasyon Meydanı'nda sivil toplum örgütleri bir araya geldi.

KESK, DİSK, TTB, TMMOB ve İHD, TİHV'in de aralaırnda bulunduğu sivil toplum örgütü üyeleri patlamanın meydana geldiği yere karanfiller bıraktı. KESK Genel Başkanı Lami Özgen, kirli ve kanlı oyunları sahneye koymak isteyenlerin amaçlarına ulaşamayacaklarını belirterek şöyle dedi:

"Katledilen, tehdit edilen ve üzerinde oyun oynanmak istenenler sadece Diyarbakır halkı değil; yeni bir yaşam, barış ve demokrasinden yana tercihini yapan bizler, aynı zamanda tüm Türkiye vatandaşlarıdır. Olaylar tüm boyutlarıyla açığa çıkarılarak karanlıkta kalan tek bir nokta bırakılmamalıdır. Yaşamını yitiren vatandaşlarımızın ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyor, herkesi sorumlu ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz."

İnsan Hakları Derneği (İHD), Helsinki Yurttaşlar Derneği (HYD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) gibi insan hakları savunucuları adına açıklama yapan Ünal Kurşun, Türkiye'deki insan hakları örgütleri olarak Diyarbakır halkı ile dayanışma ve gerçekleştirilen ağır insan hakları ihlallerini açığa çıkarmak için burada olduklarını söyledi. 'Çözüm sürecinin' kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini belirten Ünal Kurşun, şöyle konuştu:

"Seçim döneminde durdurulmuş olan Kürt sorunun çözüm sürecinin ne kadar kırılgan olduğu bu tip provakatif saldırılar ile bir kez daha ortaya çıkmıştır. Siyasal tarafların söylem ve eylemlerine rağmen, barış ve çözüm sürecinin Türkiye halklarına mal olduğu seçim sonuçları ortaya çıkmıştır. Halka rağmen çözüm sürecinin durdurulması mümkün değildir. Bu nedenle taraflar arasında diyalogun tekrar başlatılması ve 28 Şubat 2015 tarihli Dolmabahçe deklerasyonuna uygun olarak tarafların barış ve çözüm sürecini kaldığı yerden sürdürmesinin gerekli olduğunu belirtmek istiyoruz."

"Barışa yönelik saldırıları kınıyoruz"

Diyarbakır halkıve barışa yönelik saldırıları kınadıklarını ifade eden Kurşun, gerçekleşen saldırılar karşısında sürekli provokasyon uyarısı yaparak halkı sakin olmayan davet eden siyasetçi ve STK temsilcilerinin bu tutumlarını taktir ettiklerini anlattı.

Kurşun, "Bu tutumun devam etmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. İnsan hakları savunucuları olarak barış sürecinin sona erdirilmesine dönük ve Türkiye'de kaos yaratmayı amaçlayan bu tip saldırıların amacına ulaşmayacağını, saldırıya maruz kalanların yanlız olmadığını, saldırganların yargı önünde hesap vermesi noktasında adalet mücadelemizin devam edeceğini belirtmek isteriz" dedi.

 

DHA

 // Yılmaz
Hıyanet ederken bunu düşünecektiniz ak partiyi arkadan hançerlerken bunu düşünecektiniz müslüman a vurup kefereyi desteklerken bunu düşünecektiniz sizin amacınız ülkeyi parçalamak...
14 Haziran 2015 09:37
çözüm tamam da
 // mustafa
Bu sürece hiçbir katkı vermeyen hatta baltalamaya kalkışan MHP ve HDP meyveleri toplarken Akparti arkadan hançerlenmiştir....
13 Haziran 2015 21:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler