YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet'ten Süleyman Şah Türbesi açıklaması
Süleyman Şah türbesi için düzenlenen Şah Fırat operasyonuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı 'ndan flaş açıklama geldi.
Diyanet'ten Süleyman Şah Türbesi açıklaması
24 Şubat 2015 / 18:43 Güncelleme: 24 Şubat 2015 / 18:44

Süleyman Şah Türbesi'nin IŞİD tehlikesine karşı taşınması için yapılan Şah Fırat operasyonu Türkiye gündemine damgasını vurdu Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Hüseyin Kayapınar, zorunluluk varsa kabrin taşınabileceğini belirterek, kabir taşındıktan sonra kalan yerin de bir öneminin olmadığını söyledi.

Kayapınar, "Normal şartlarda, herhangi bir zorunluluk yoksa, kabristanın kabristan olarak devam etmesi ve oraya defnedilen kişinin de orada devamlı kalmasının asıl olduğunun" dedi.

İşte o açıklamalar:

"Ama ihtiyaç halinde ki bu ihtiyaç ne olabilir? Mesela, yolu genişletmek gerekebilir, bir kamu yararına mutlaka kabristanın olduğu yere bir şey yapılması gerekebilir veya o kabristanın başkaları tarafından zarara uğratılması, tahrip edilmesi, oraya saygısızlık edilmesi endişelerinin bulunması halinde söz konusu olabilir.

Bunun dışında, toplum menfaatinin mutlaka o kabrin başka bir yere taşınmasını gerekli kıldığı durumlarda, kabirler nakledilebilir. Bu bizim, klasik kaynaklarımızda da yer alan bir hükümdür. Böyle bir gerekçe, zorunluluk varsa, naklin bir sakıncası yoktur."

Zorunluluk tekrarlarsa, taşıma da tekrarlanabilir

Yeni Akit ve Sabah gazetesinde yer alan habere göre Kayapınar, kabrin birden fazla nakledilmesinin de bir sakıncasının bulunmadığının altını çizerek, "Burada önemli olan şey, zorunluluktur. Zorunluluk tekrarlarsa, taşıma da tekrarlanabilir" dedi.

Kabrin bulunduğu mekan nakilden sonra ortadan kaldırabilir

Kayapınar, kabrin bulunduğu mekanın nakilden sonra ortadan kaldırılmasının bir sakıncasının olup olmadığına ilişkin olarak da "Bir mekanın değeri, onun içinde olanla ölçülür. Değer verilen bir insanın kabri, başka bir yere götürüldüğünde, artık orası onun kabri olmaktan çıkmıştır. Kalan, madde oluyor. Onun bir sakıncası olmaz" değerlendirmesini yaptı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler