YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet'ten İslam ülkelerinin Büyükelçilerine iftar
Diyanet'ten İslam ülkelerinin Büyükelçilerine iftar
30 Haziran 2015 00:24
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam dininin yeni ortaya çıkmış birtakım yanlış anlayışların tehdidi altında olduğunu belirttti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Hacettepe Üniversitesinin Beytepe Yerleşkesi'ndeki Beyaz Ev Restoran'da İslam ülkelerinin büyükelçilerine iftar verdi.

Mehmet Görmez, eşi Hatice Görmez ile davetlileri kapıda karşıladığı programın sonunda yaptığı konuşmada, katılımcılarla dertleşmek amacıyla eline aldığı kalemin ucunun çok dertli olduğu için kırıldığını söyledi.

Yazdığı 5-6 sayfalık metni kitapçık haline getirip bastırdıklarını ve katılımcılara dağıtacaklarını belirten Görmez, "Ancak onu size okumaya başlarsam, zannediyorum sahura kadar oturmamız gerekecek" ifadesini kullandı.

Görmez, mümin ve Müslüman her insanın kendisine "Biz nereye gidiyoruz?" diye sorması gerektiğini kaydederek, "Ortak evimiz, ortak yurdumuz olan dünyamızı ne hale getirdik? Biz İslam coğrafyasında emanı ve selamı neden kaybettik? Halbuki selam olmadan İslam, eman olmadan iman olmaz" diye konuştu.

"İslam, birtakım yanlış anlayışların tehdidi altında"

Görmez, İslam coğrafyasında en önemli sorununun eman ve güvenlik olduğunu vurguladı.

"Eman" sorununun dünyada yaşayan bütün Müslümanların "iman" sorununa dönüştüğüne dikkati çeken Görmez, "Başka dünyalarda nefretin, öfkenin ve düşmanlığın, İslam'a yönelik düşmanlığın gelişmesine neden oluyor. Sadece İslam dünyasında bir güvenlik sorunu yok. İslam'ın kendisinin bir güvenlik sorunu ile karşı karşıya olduğunu ifade etmek isterim" değerlendirmesinde bulundu.

Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İslam dini, yeni ortaya çıkmış birtakım yanlış anlayışların tehdidi altındadır. Son 10 yılda, şiddetin gölgesinde ortaya çıkan yeni dini anlayışlar, İslam'ın yeryüzüne getirdiği rahmet mesajlarını tehdit etmeye başlamıştır. Bu nedenle bütün İslam ülkelerinin din eğitimini, dini eğitim veren mekanizmalarını gözden geçirmesi gerekiyor. 'Biz nerede hata yaptık?' sorusunun cevabı üzerinde hep birlikte durmamız lazım. Harici sebepleri hepimiz biliyoruz ancak yüce dinimiz bu tür sorunları önce kendi nefsimizde, kalbimizde aramaya bizi davet eder."

"Kalplerin katılaştığı bir zaman diliminden geçiyoruz"

"Kalplerin katılaştığı bir zaman diliminden geçiyoruz" diyen Görmez, şunları kaydetti:

"Yoksa karıncaya bile şefkat etmekle mükellef olan bir mümin, nasıl kendi kardeşini tekbir getirerek cami içinde öldürmeye teşebbüs edebilir? Sevgili Peygamberimize atfedilen bir cihad-ı ekber kavramı vardır. Rivayete göre Bedir Savaşı gibi Müslümanların geleceğini belirleyen bir savaştan dönerken Sevgili Peygamberimiz, 'Biz küçük cihattan büyük cihada döndük' demiştir. Bugün kendi kalbiyle, kendi nefsiyle, kendi hevasıyla, güç tutkusuyla cihat etmeyen nice insanlar, kendi kardeşlerini katlediyor ve bu katletmeye de cihat adını verebilmektedirler."

Mescid-i Aksa'ya yaptığı ziyareti hatırlatan Görmez, "Üzülerek belirteyim. Yahudilerin, Hristiyanların, Müslümanların ortak mekanı ve ortak inanç değerlerinden oluşan bu mekanın bütün insanlığın gözü önünde nasıl izole edildiğine şahit oldum. Tarihte nice peygamberleri katledenlerin, Hazreti İbrahim'i, Hazreti Yakup'u, Hazreti Yusuf'u, Hazreti İshak'ı ve onların mezarlarını nasıl bir hapishaneye dönüştürdüklerini görmekten üzüntü duydum. 2 milyon insanın yaşadığı Gazze'nin nasıl bir tecrit kampına dönüştürüldüğünü acı acı müşahede ettim" şeklinde konuştu.

Görmez, Müslümanlar olarak, İslam'ın insanlığa getirdiği barış ve rahmet mesajlarına yoğunlaşılması gerektiğine işaret etti.

Arap Devletleri Ligi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed El Fatah Naciri ve Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov'un da konuştuğu etkinliğin sonunda davetlilere Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in kaleme aldığı kitapçık verildi.

İftar programına, İslam ülkeleri büyükelçilerinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ve Hacettepe Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer katıldı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler