YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet'ten Hürriyet'in o haberine yalanlama
Türkiye Diyanet Vakfının, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, genel müdürler ve teşkilat için alınan araçlarla ilgili hiçbir ilgisinin bulunmadığı, vakıf kasasından bu araçlar için "tek kuruş" dahi ödenmediği bildirildi.
Diyanet'ten Hürriyet'in o haberine yalanlama
01 Mart 2015 / 16:58 Güncelleme: 01 Mart 2015 / 16:59

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğince, Hürriyet gazetesinde 13 Aralık 2014'te yayımlanan "Makam aracı 1 milyon lira" başlıklı haberle ilgili cevap ve düzeltme metni yayımlanması kararlaştırıldı. Gazetenin itirazı ise 4. Sulh Ceza Hakimliğince reddedildi.

Türkiye Diyanet Vakfı Avukatı Hayrettin Küçüksoy imzalı "cevap ve düzeltme metni"nde, söz konusu haberde, "Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e Türkiye Diyanet Vakfı bütçesinden 1 milyon liraya araç alındığı, vakfın ayrıca genel müdürler için 14 araç, teşkilat için 16 minibüs aldığı" ifadelerine yer verildiği belirtildi.

Söz konusu ifadelerin, "kamuoyu nezdinde Türkiye Diyanet Vakfının milletin bağışlarıyla oluşan kaynakları, hayır amaçları dışında lüks ve israf kalemlerine harcadığı şeklinde yanlış bir algıya sebep olduğu" bildirilen metinde, şunlar kaydedildi:

"Haber metninde yer alan ifadeler ve iddialar asılsız olup bu sebeple cevap ve düzeltme metnimizi kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz. Müvekkil Türkiye Diyanet Vakfı, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunu'nun 17. maddesi hükmü ve vakıf senedine uygun olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ile koordineli şekilde çalışmaktadır. Ayrıca vatandaşlarımızın zekat, fitre ve diğer bağışlarını yurt içi ve dışında dini, hayri, eğitim ve kültürel alanlarda usulüne uygun olarak kullanmaktadır. Mezkur haberde bahsi geçen araçların Türkiye Diyanet Vakfı ile hiçbir ilgisi bulunmamakta olup, vakıf kasasından bu araçlar için tek kuruş dahi ödeme yapılmamıştır. Yapılacak küçük bir araştırmayla konunun aydınlığa kavuşturulması mümkünken kasıtlı veya ağır ihmale dayanan bir davranışla asılsız haberler yapılarak, müvekkil Türkiye Diyanet Vakfının yıpratılmasına ve hayır sahiplerinin duygularının zedelenmesine yol açılmıştır."

"Başarı, asılsız haberlerle gölgelenmek isteniyor"

Söz konusu habercilik anlayışının basın ahlak ve ilkeleriyle de bağdaşmadığı belirtilen metinde, Türkiye Diyanet Vakfının başarısının asılsız haberlerle gölgelenmek istendiği vurgulandı.

Cevap ve düzeltme metninde bu haberle ilgili olarak Türkiye Diyanet Vakfı'nın hak ve menfaatlerini hukuki yollarla da arayacağı belirtildi.

 

AA

18:20
 // Rasim DUMAN
Dunyada ve Turkiye'de, İslam' ve muslumanlara hizmet,liderlik ve rehberlik eden kim varsa, Siyonistler hemen o insanlarin yolsuzluk-hirsizlik yaptiklari iftirasi atarak, halkin gozunden dusurmeye calisirlar. Hurriyet'in yaptigi is, misyonuna uygundur, bunda sasilacak birsey yok. Sasilacak olan sey, "muslumanim" diyenlerin hala bu gazeteye para verip okuyor olmalari....
01 Mart 2015 18:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler