YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet'ten bir ilk!
Diyanet'ten bir ilk!
27 Mayıs 2011 07:58
Aleviler bugün çok önemli bir konuğa ev sahipliği yapacak... İlk kez bir Diyanet İşleri Başkanı cemevine gidecek

Cumhurbaşkanı Gül’den sonra ilk defa bir cemevi Diyanet İşleri Başkanı tarafından da ziyaret edilecek. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Zeytinburnu’ndaki Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevine giderek dernek üyeleriyle yemek yiyecek.

Cemevlerinin ibadethane staüsü kazanması talepleri devam ederken, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez bugün Zeytinburnu’ndaki Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevini ziyaret ederek bir ilke imza atacak. 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Tunceli’deki Hacı Bektaşı Veli Kültürünü ve Yayma ve Yardımlaşma Derneği’nin cemevine gitmişti. Gül’ün ziyaretinden iki yıl sonra Diyanet İşleri Başkanı’nın cemevi ziyareti ibadathane statüsü bekleyen Alevileri umutlandırdı.

“Lokmamızı paylaşacağız”

Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevi Başkanı Metin Tarhan, söz konusu ziyaret talebinin Diyanet İşleri tarafından yapıldığını söyleyerek şöyle konuştu: “Cuma günü gerçekleşecek olan ziyaret Diyanet işleri Başkanlığının kendiliğinden düşündüğü bir ziyaret teklifiydi. Başkan Mehmet Görmez’in özel kalemi aradı. Cuma günü saat 14.00’de bizi ziyaret edip, lokmamızı paylaşmak istediklerini söylediler. Lokma yurttaşlarımızın getirmiş olduğu ve duası dedelerimiz tarafından yapılan herhangi bir yemektir ve bizim için kutsaldır. Ziyaret talebini memnuniyetle kabul ettik ve kendilerini buyur ettik. Diyanet İşleri Başkanı’nı cem yapan vatandaşlar ve Erikli Cemevi Yönetim Kurulu ile karşılayacağız. ”

“Uzlaşma getirebilir”

Tarhan, bu buluşmanın Alevi ve Sünni vatandaşlar arasında bir uzlaşma sağlayabileceğini ve cem evlerinin yasal statüye kavuşması konusunda yardımcı olabileceğini belirterek şunları söyledi: “Bizler tarafından ibadet yeri olarak kabul edilen cemevinin önemsenmesi bizi sevindirdi. Bu ziyaret iki şeyi doğurabilir. Alevilerin ibadet yerini yasallaştırabilir. Bu adım bizim taleplerimize de büyük katkı sağlayabilir. Sosyal sonucu ise toplum artık faklılıkları görmek zorunda, bundan dolayı Aleviler ve Sünniler arasında bir uzlaşma kültürü doğabilir.” (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler