YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet'ten AVM'lere öneri!
Diyanet Müslümanların artık vatandaşların alışveriş ve seyahat noktalarında daha çok vakit geçirdiğini belirten bir rapor hazırladı...
Diyanet'ten AVM'lere öneri!
16 Ağustos 2012 / 08:13 Güncelleme: 16 Ağustos 2012 / 09:26

Raporda alışveriş ile seyahat noktalarına cami vemescit gerektiği belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı günümüzde kadın erkek herkesin çalışma ve sosyal hayatta daha aktif olduğunu göz önünde bulundurarak dinlenme tesisleri ve alışveriş merkezlerindeki cami ve mescitlerin durumu ile ilgili bir çalışma başlattı. Konuyla ilgili hazırlanan ilk raporda artık namaz vakitlerini evde veyamahalle camiinde bekleyen Müslüman yerine iş ve alışveriş amaçlı gezilere katılanMüslümanmodelinin ortaya çıktığı vurgulandı. Değişen Müslüman profiliyle de artık alışveriş ve seyahat noktalarına cami gerektiği belirtildi.

70 İLİN DİNLENME TESİSİ UYGUN

Raporda, 70 il müftülüğünün dinlenme tesisleri ve yol güzergahlarındaki cami ve mescitlere ilişkin verilerine yer verildi. Buna göre il müftülükleri 31 Mayıs 2012 tarihi itibariyle 70 ilde 2 bin sekiz caminin ibadete elverişli olduğunu bildirdi. Sinop, Siirt, Muş,Kırklareli, Kars, Iğdır,Hakkari, Bartın ve Ağrı müftülükleri, dinlenme tesisleri ve yol güzergahında cami bulunmadığını bildirdi.

ADANA VE AĞRI’YA CAMİ GEREK

Raporda alışveriş merkezlerine ilişkin istatistiklere de yer verdi. Buna göre, 38 ilde 181 caminin kullanıma elverişli olduğu belirtildi. Uygulama kapsamında alışveriş merkezlerinde istenilen vasıfta cami ve mescit bulunmadığını beyan eden iller ise şöyle sıralandı: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Burdur, Çanakkale, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Giresun, Hatay, Iğdır, Karaman, Kars, Kırklareli, Kilis, Malatya, Manisa,Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Van, Yalova,Zonguldak.

Yurt genelinde yaygınlaştırılsın

Diyanet İşleri tarafından hazırlanan raporda, Türkiye genelinde 181 AVM’de ibadete uygun cami vemescit uygulamasının başlatılmış olmasınınmemnuniyet verici olduğu belirtildi. 11 ilin müftülüğüne ise dinleme tesislerine cami gerektiği hakkında bilgi verildi. 43 ile ise AVM’lere mescit yapılması yönünde talimat verildi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler