YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet'ten aşı açıklaması
Diyanet'ten aşı açıklaması
31 Temmuz 2012 14:09
Diyanet: Umreye gidecekler gündüz aşı yaptırabilir
Ramazan ayı içinde umreye gidecekler, menenjit aşısı yaptırma sıkıntısı yaşıyor. Oruçlarının bozulmasından endişe eden vatandaşlar, aşının iftardan sonra da yapılmasını istiyor. Diyanet Alo Fetva Hattı ise aşının orucu bozmayacağını belirtip, vatandaşların korkmadan aşı yaptırabileceğini açıkladı.

Umreye gitmek için aşı yaptırmak zorunda olanların imdadına Diyanet yetişti. Bilgi almak için Alo 190 Dini Danışma Çağrı Merkezi'ni arayan vatandaşlar, "Aşı yaptırabilirsiniz, orucunuz bozulmaz." fetvasını alıyor. Bursa Müftülüğü ise iğne yaptırılmasının orucu bozmadığını belirterek, bu konuda vatandaşların eskiden kalma düşünceleri nedeniyle emin olmak istediğini dile getirdi. Fetva hattına bu yönde çok fazla arama yapıldığını belirten yetkililer, vatandaşların gönül rahatlığı içinde gündüz aşı yaptırabileceği bilgisini verdi.

İftardan sonra aşı yapılması taleplerini değerlendiren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Resul Özbek ise aşıların Çekirge'de bulunan eski Çocuk Hastanesi lojmanlarında gündüz yapıldığını söyledi. Gece aşı yaptırmalarının mümkün olmadığını kaydeden Özbek, umreye gidenlerin de gündüz aşı yaptırabileceklerini ifade etti.

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler