YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet TV yayına başladı
Diyanet TV yayına başladı
17 Haziran 2012 15:13
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet TV'nin yayına başlamasıyla ilgili bir mesaj yayımladı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet TV'nin din, dil, ırk, cinsiyet, mezhep ve meşrep gibi her türlü ayrımcılığa karşı İslam'ın rahmet yüklü evrensel mesajını iletmenin bir aracı olacağını belirterek, hayırlı olması dileğinde bulundu.

Görmez, Miraç gecesinde düzenlenen kandil programı ile test yayınına başlayan Diyanet TV'nin yayın hayatına adım atması dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında ''Milletimizin talep ve beklentileri doğrultusunda önemli gördüğümüz bir hizmeti gerçekleştirmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz'' ifadesini kullanan Görmez, Diyanet TV'nin ülkeye, gönül coğrafyasına, İslam alemine ve tüm insanlığa hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, yürüttüğü çalışmalarla küresel ölçekte din hizmeti sunduğunu vurgulayan Görmez, genişleyen hizmet coğrafyasının Avrupa, Avustralya ve Amerika’dan Avrasya’ya, Balkanlar ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden Rusya'ya, Afrika kıtasından Çin, Japonya ve Haiti'ye kadar ulaştığını ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın toplumu din konusunda aydınlatmak gibi temel bir görevi olduğunu vurgulayan Görmez, Diyanet TV'nin amaç ve hedefini ise şöyle açıkladı:

''Hikmetli bir gönül dili ile İslam'ın hak ve hakikate dayanan tevhit inancını, ihlas ve samimiyette birleşen ibadetini, bilgi ve hikmete dayanan ahlakını, şefkat ve merhametle yoğrulan adaletini geniş halk kitlelerine ulaştırmaktır.''

Görmez, Diyanet TV'nin bilgi ve kültür hayatına yeni bir soluk getireceğine inandığını belirterek, yayıncılık ilkelerini sıraladı.

Bu kanalın yasaların Diyanet İşleri Başkanlığı'na verdiği yaygın din eğitiminin daha aktif ve daha verimli bir aracı olacağını anlatan Görmez, şunları kaydetti:

''Yayınlarda yüce İslam'ın sahih ve güvenilir kaynaklarına dayalı temel öğretiler esas alınacaktır.

Bu kanalın İslam'a ve insanlığa hizmet gibi bir misyonu daima olacak, ancak kanal, hiçbir zaman misyonerlik yapmayacaktır.

Din konusunda bilgi verirken, imaj, reklam ve propaganda yollarına başvurulmayacaktır. Hakikatler, asla imajla örtülmeyecektir.

Yayınlar, günümüz insanına hitap edecek bir dil ve üslupla, Kur'an-ı Kerim ve Sahih Sünneti esas alan, tarihi ve kültürel değerlerimizle herkesi kucaklayan bir anlayışla yapılacaktır.

Kanal, içinde yaşadığımız toplumu ortak idealler etrafında birleştiren, aile yapısını koruyan ve toplumu huzura götüren bir anlayışla yayın yapacaktır.

Çocuklar, gençler, geniş halk kitleleri, yurt içi ve yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik uygun yayın politikaları geliştirilecektir.

Yayınlarda bir yandan İslam'ı çağın değer ve ruhuyla buluşturmaya çalışırken yani İslam'ı asrın idrakine sunarken, bir yandan da toplumda en çok ihtiyaç duyulan birlikte yaşama iradesini güçlendirme konusunda kardeşlik ilkesinden ödün vermeyen bir kuşatıcılık içinde olacaktır.

Bu kanal, din, dil, ırk, cinsiyet, mezhep ve meşrep gibi her türlü ayrımcılığa karşı İslam'ın rahmet yüklü evrensel mesajını iletmenin bir aracı olacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, gündelik siyasetin dışında kalarak günü birlik tartışma ve atışmalara açıkça mesafe koyan tavrını, radyo televizyon yayıncılığında da sürdürecektir.

Yayınlarda ülkemizin İlâhiyat birikimi ile ona kapı açan tarih, edebiyat, iletişim, estetik ve sanat alanlarındaki birikiminden istifade edilecektir.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler