YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet İşleri Başkanı'ndan açıklama
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, katıldığı bir iftar programında Gazze'ye yönelik saldırıları kınadı ve tüm dünyanın bunu izlediğini belirtti. Görmez ayrıca, Allah'tan merhamet diledi.
Diyanet İşleri Başkanı'ndan açıklama
11 Temmuz 2014 / 23:57 Güncelleme: 12 Temmuz 2014 / 00:00

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,  "Rabbimiz, dünyanın neresinde olursa olsun, Irak'ta, Suriye'de, Afrika'da, Asya'da bizimle aynı iftar sevincini paylaşamayan bütün kardeşlerimize bir an önce hak, özgürlük, adalet çerçevesinde şefkat ve merhamet lütfetsin" dedi.

Görmez, Sivas Müftülüğü tarafından, bir restoranda, il protokolüne, şehit yakınlarına, gazilere, sığınmacılara, Sevgi Evleri'nde koruma altındaki çocuklara, huzurevinde kalan yaşlılara, iş adamlarına ve sivil toplum kuruluşlarına verilen iftara katıldı.

Görmez, iftarın ardından yaptığı konuşmada, İslam coğrafyasında yaşanan olaylara dikkati çekti.

Son yıllarda her ramazana buruk girildiğini belirten Görmez, "Rabbimiz, dünyanın neresinde olursa olsun, Irak'ta, Suriye'de, Afrika'da, Asya'da bizimle aynı iftar sevincini paylaşamayan bütün kardeşlerimize bir an önce hak, özgürlük, adalet çerçevesinde şefkat ve merhamet lütfetsin. Bir an önce içinde bulundukları o kötü halden kurtulmalarına ramazanı, iftarı, teravihi, Kadir Gecesi'ni vesile kılsın' diye dua ediyoruz" diye konuştu.

Gazze'ye yapılan saldırılara da değinen Görmez, şöyle konuştu:

"Birkaç gecedir Gazze'ye zalimce saldırılar yapıldı. Hep beraber izliyoruz. 25 masum çocuk evlerinde uykularındayken, bir sahur vakti tepelerine inen bombalarla katledildi. Bunları bütün dünya izliyor. Bu konuda son derece üzgünüz. 'Cenabı Hak, İslam coğrafyasına yeniden barışı, huzuru, adaleti şefkati, merhameti lütfetsin' diye dua etmeliyiz. Bütün bu haller geçicidir, bunlar geçecektir ancak şunu söyleyeyim, dünyanın neresinde olursa olsun her mazlumun umut bağladığı bir millet vardır, o da sizsiniz. Onun için bunu dikkate alarak birliğimizi, beraberliğimizi daha güçlü hale getirmek için çalışmalıyız."

Görmez, gençlerin kendilerine Hazreti Hasan'ı örnek almaları gerektiğini belirterek, "İslam dini ve ümmeti, tarihin en zor süreçlerinden geçiyor. Farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek, asla onları bir ayrışmaya dönüştürmeden, Müslüman kimliğimizin üzerine hiçbir şey çıkarmamalıyız ve kardeşliğimizi pekiştirmeliyiz. Diğer bütün isimler geçicidir. Hepimiz dinde kardeşiz" ifadesini kullandı.

"Dünyanın en mahrum 48 ülkesinde iftar sofraları açık"

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının 100 ülkede, 120 noktada teşkilatlandığını ve dünyanın en mahrum 48 ülkesinde iftar sofralarının her gece açık olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Allah'a hamd olsun, dünyanın her tarafına hayırsever milletimizin yardımlarını Türkiye Diyanet Vakfımız marifetiyle taşımanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Nasıl ki sadaka bireyin ömrünü uzatır, toplu sadaka da milletlerin ömrünü uzatır, milletlerin barışı, huzurunu ayakta tutar. Milletimizin bütün hayırsever vatandaşlarına teşekkür ediyorum."

Görmez, daha sonra karayoluyla Ankara'ya hareket etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler