YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Kilis mesajı
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Kilis mesajı
16 Mayıs 2016 13:50
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kilis'in, hem Türkiye'nin hem de insanlığın vicdan yükünü omuzuna almış bir şehir olduğunu söyledi.

Görmez, Suriyeli sığınmacıların barındığı Öncüpınar Geçici Barınma Merkezi'ni ziyaretinde, Kilis halkının 5 yıldır Suriyeli kardeşlerine ev sahipliği yaptığını anımsattı. 

Son günlerdeki saldırılarda hayatlarını kaybeden vatandaşlara rahmet ve Kilis halkına geçmiş olsun dilemek üzere kente geldiklerini ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

"Kilis, hem Türkiye'nin hem de insanlığın vicdan yükünü omuzuna almış bir şehrimizdir. Ben öncelikli bütün Kilisli kardeşlerimizi ülkemiz ve insanlık adına canı gönülden tebrik ediyorum. Onların her birisi kendi akrabalarından, komşularından birisini misafir olarak aldılar. 5 yıldır Suriyelilere ev sahipliği yapıyorlar. Sevgili Peygamberimizin "Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir” hadisinin tatbik edildiği bir yeri görmek isterseniz Kilis'e geleceksiniz. Tabii bu arada söz konusu saldırıları gerçekleştirenlerin, bu cinayet şebekelerinin hiçbir insani ve İslami değer tanımadığı da sadece Kilis'e yönelik saldırılardan tespit etmek mümkündür. Bir taraftan Kilisliler 5 yıldır kendi komşu ve kardeşlerine kendi ülkelerinden bombaların, silahların gölgesinden kaçan kardeşlerine kucaklarını, evlerini,hanelerini açmış ve hem ülkemizin hem de bütün insanlığın vicdan yükünü omuzlamışken böyle bir şeye maruz kalması son derece üzüntü verici. Cenabıhak bir an önce Kilis'i, Suriye'yi ve buradaki bütün insanları kötülüklerden muhafaza eylesin."

Bir süre önce "Şimdi yaraları sarma zamanı" adlı kampanya başlattıklarını hatırlatan Görmez, bu çalışmayla Suriyelilere yardım eli uzatmaya çalıştıklarını dile getirdi. 

Diyanet Vakfının, kamplarda ve sınırın ötesinde yardım faaliyetlerinin olduğunu anlatan Görmez, "Hayırsever milletimize en kalbi şükranlarımızı sunuyorum. Diyanet Vakfının bu çalışmaları diğer sivil toplum örgütleriyle artarak devam edecek. Kim ne yaparsa yapsın biz millet olarak insanlıkta ve insanlığın vicdanında kalmaya devam edeceğiz. Halkımızın da hiç aldırmadan iyilikte ısrar etmeye devam edeceklerine olan inancım tamdır." diye konuştu. 

Görmez ve ve beraberindekiler daha sonra barınma merkezine geçti, burada yaşayan Suriyelilerle sohbet etti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler