YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet Hacıları uyardı
Diyanet Hacıları uyardı
15 Aralık 2012 15:12
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''İnanç turizmi, bizim medeniyetimize ait bir kavram değil. Karşımızda bizi bekleyen en önemli tehlikelerden bir tanesi haccın bir inanç turizmine dönüşmesidir'' dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Abant'ta düzenlediği ''2012 yılı Hac ve Umre Organizasyonu Değerlendirme Toplantısı''na konuşan Görmez, ibadetler içerisinde hac ibadeti kadar, modernizmin etkisinde kalan, sekülerleşme tehlikesiyle karşı karşıya kalan başka bir ibadetin olmadığını söyledi.

''100 yıl önce yapılan bir ibadetinin hac mahiyeti ile bu gün yapılan hac ibadetinin mahiyeti aynı mıdır '' diyen Görmez, ''Bunun üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Organizasyonlar ve vasıtaların, araçların modernizasyonunun hac ibadetine etkisi nedir  Hac ibadeti, 'mazhar gaye' demektir. O gayede bir sapma yaşıyor muyuz  Haccın anlamında ve hikmetinde sapma yok mu  Bunun üzerinde bütün İslam dünyasının durması lazım'' dedi.


''Bu, nereye varacak


Günümüzde haccın çeşitlerinin değiştiğini vurgulayan Görmez, şöyle konuştu:

''Günümüzde hac vazifeleri, lüks hac, VIP hac, otel tipi hac tipine dönüştü. İslam dünyası, 'Kabe manzaralı' odalardan bahseder oldu. Hatta Kabe manzaralı devre mülkler satılıyor. Bunun hac ibadetini, Hazreti İbrahim'in, İsmail'in, Rasul-u Ekrem'in bütün insanlığa armağan ettiği o büyük Menasik-i ruhaniyle ne kadar bağdaşıyor. Bu nereye varacak. Bunun üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Tavaf ediyoruz, tavafta hac ibadeti yapan insanların bir kulağında telefon, bir gözünde kamera. Bu, haccın mahiyetini nereye kadar götürecek  Sonraki yıllarda 4-5 katlı döner merdivenli tavaf alanı yapılması konuşuluyor. Bu modernizasyon hac ibadetini nereye götürecek. Üzerinde düşünmemiz lazım.''


''Haç vazifesi inanç turizmine dönüşmemeli''


''İnanç turizmi bizim medeniyetimize ait bir kavram değil''  ifadesini kullanan Görmez, ''Karşımızda bizi bekleyen en önemli tehlikelerden bir tanesi, haccın bir inanç turizmine dönüşmesidir. Allah korusun. Bu iki konu bir birinden çok iyi tefrik edilirse Diyanet İşleri Başkanlığı daha çok kendi hizmet alanlarına yönelir. Hac vazifesinin daha çok manevi kısmı üzerinde durmak zorundayız'' şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Görmez, şimdiye kadar gerek hacılara gerekse görevlilere seminer verdiklerini ancak eğitim vermediklerini dile getirerek, ''Eğitim başka birşey, seminer ve bilgilendirme toplantıları yapmak başka bir şeydir. Biz haccı bir eğitim olarak görmek ve din eğitiminin en önemli parçası haline getirebiliriz. Bir yılda 400 bin vatandaşımız umre yapıyor, 100 bin vatandaşımız hac yapıyor. Bu 500 bin insan demektir'' diye konuştu.


AA

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler