YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DİSK'ten 1 Mayıs açıklaması
DİSK'ten 1 Mayıs açıklaması
03 Mayıs 2011 14:29
İlk kez bayram havasında kutlanan ve bir iki küçük çaplı olay dışında olay yaşamayan 1 Mayıs'la ilgili DİSK'ten açıklama geldi...

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ndeki etkinlikleri değerlendirerek, ''1 Mayıs alanlarındaki geniş katılım, coşku ve dinamizm, emek, barış, özgürlük ve demokrasi çatısı altında toplanması halkın birleşik gücünü ve dayanışmasının en güzel örneklerinden birini göstermiştir'' ifadelerine yer verdi.

DİSK'ten yapılan yazılı açıklamada, doğudan batıya, güneyden kuzeye bütün ülkede, daha önce hiç kutlanmayan veya uzun yıllardır ilk kez kutlaması yapılan il ve ilçeler de dahil olmak üzere Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs'ın adına ve içeriğine uygun bir şekilde, görkemli ve coşkuyla kutlandığı belirtildi. Kutlamalara bu yıl da katılımcıların renkliliğinin hakim olduğu kaydedilen açıklamada, pek çok kesimin kendisini 1 Mayıs alanında ifade ettiği vurgulandı.

Katılımların umutlarını tazelediği, mücadele azmini güçlendirdiği belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

''Başta İstanbul olmak üzere, 1 Mayıs alanlarındaki bu geniş katılım, coşku ve dinamizm, emek, barış, özgürlük ve demokrasi çatısı altında toplanması halkın birleşik gücünü ve dayanışmasının en güzel örneklerinden birini göstermiştir. İşte yıllardır mücadele ettiğimiz ve görmek istediğimiz tablo budur ve 2011 1 Mayıs kutlamalarında gözle görülür hale gelmiştir.

Bu sürece emeği geçen, yılmadan, usanmadan ve her türlü baskıya göğüs gererek 1 Mayıs Alanı'nın yeniden kazanılması için mücadele veren ve destek olan siyasi çevrelere ve kitle örgütlerine, 2011 kutlamalarını birlikte organize ettiğimiz emek ve meslek örgütlerine, 1 Mayıs'ın coşkulu ve içeriğine uygun geçmesi için katkı sağlayanlara, işçi ve emekçi kitlelerle kol kola girip emek, barış, özgürlük ve demokrasi taleplerini dile getirenlere, yüreği 1 Mayıs alanlarında atanlara, kutlamaların en iyi şekilde geçmesi için özverilerde bulunanlara, kolaylık sağlayanlara, bu konuda sorumluluk duyan herkese, 1 Mayıs kutlamalarını en iyi şekilde yansıtmaya çalışan basın emekçilerine ve başta İstanbul halkı olmak üzere 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı tüm illerde desteğini esirgemeyen halkımıza DİSK adına sonsuz teşekkür ediyoruz.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler