YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri'nden 'sivil kayıp' açıklaması
Dışişleri'nden 'sivil kayıp' açıklaması
01 Ağustos 2015 19:40
Dışişleri Bakanlığı, PKK terör örgütününe yönelik gerçekleştirilen hava operasyonu sırasında PKK kayıplarının yanısıra sivil kayıpların da meydana geldiği yönündeki haberlerin üzüntüyle karşılandığını ve ileri sürülen iddialar hakkında inceleme başlatıldı

Dışişleri Bakanlığı, PKK terör örgütününe yönelik gerçekleştirilen hava operasyonu sırasında PKK kayıplarının yanısıra sivil kayıpların da meydana geldiği yönündeki haberlerin üzüntüyle karşılandığını ve ileri sürülen iddialar hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan, PKK Terör örgütünün Zergele kampına yönelik gerçekleştirilen hava harekatı sırasında PKK kayıplarının yanısıra sivil kayıpların da meydana geldiği yönünde çıkan haberler hakkında yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, 'Haberler üzüntüyle karşılanmış ve haberlerde ileri sürülen iddialar hakkında inceleme ve araştırma başlatılmıştır' denildi.

'İNCELEME VE ARAŞTIRMA BAŞLATILMIŞTIR'

Açıklamada, 'PKK terör örgütünün lojistik ve koordinasyon amaçlarıyla kullandığı Zergele kampına yönelik gerçekleştirilen hava harekatı sırasında PKK kayıplarının yanısıra sivil kayıplar da meydana geldiği yönündeki haberler üzüntüyle karşılanmış ve haberlerde ileri sürülen iddialar hakkında inceleme ve araştırma başlatılmıştır. En yüksek standartlarda yürütülen hava harekâtı kapsamında tüm hedefler anlık istihbarat raporları doğrultusunda sivillerin bulunmadığına tam kanaat getirilen alanlardan seçilmekte; sivil kayıplarının yaşanmaması için daima azami gayret özenle sarf edilmektedir' ifadeleri kullanıldı.
Yazılı açıklamada bahsekonu Zergele terörist kampında sivillerin bulunmadığı belirtilerek, 'Ancak üst düzey PKK'lıların harekât sırasında orada mevcut oldukları bilinmektedir' değerlendirmesi yapıldı.

'MAALESFER BİR GERÇEKTİR'

Açıklamada 'Terör örgütünün sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı da maalesef bir vakıadır' denilerek, 'Herhalûkarda gündeme gelen tüm iddialar en geniş biçimde araştırılacak, bu hususta temas halinde olduğumuz Irak Kürt Bölgesel Yönetimi makamlarıyla da ortak bir çalışma titizlikle yürütülecektir. Bu çalışmalarımız sonucunda elde edilecek bulgular kamuoyuyla en kısa zamanda paylaşılacaktır'ifadeleri kullanıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler