YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri'nden kınama
Dışişleri'nden kınama
12 Eylül 2012 23:20
Dışişleri Bakanlığı, Libya'nın Bingazi şehrinde dün gerçekleştirilen ve ABD'nin Trablus Büyükelçisi Christopher Stevens ile üç görevlinin hayatlarını kaybetmesine yol açan terör saldırısını şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin bu menfur saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve ABD halkına dayanışma duygularını ve taziye dileklerini ilettiği belirtildi.

Açıklamada, ''Çok sayıda diplomatını terörist saldırılarda şehit vermiş bir ülke olarak uluslararası hukukun güvencesi altındaki bir büyükelçiyi hedef alan bu saldırının faillerinin en kısa zamanda adalet önüne çıkarılmasını önemle bekliyoruz'' ifadesi yer aldı.

ABD Büyükelçisine yönelik bu terör eyleminin, aynı zamanda Libya'nın güvenlik ve istikrarıyla Libya halkının barış ve huzur özlemini de hedef aldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Terörün dini ve milliyeti olmadığını, insanlığa karşı suç teşkil ettiğini her vesileyle vurgulayan Türkiye, terörizme karşı etkin mücadelenin uluslararası toplumun birlik ve dayanışmasıyla yapılması gerektiğine inanmaktadır.

Libya'da bu tür terör saldırılarının bir daha yaşanmaması için ülkede güvenlik ve istikrarın en kısa zamanda tesis edilmesini temenni ediyoruz. Libya devleti ve halkına bu doğrultudaki çabalarında desteğimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler