YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri'nden İsrail'e sert kınama
Dışişleri'nden İsrail'e sert kınama
19 Aralık 2012 12:06
Türkiye, İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yeni yerleşim birimlerine onay vermesini şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, Ramat Shloma yerleşiminde bin 500 yeni konut inşa edilmesine onay vermesi ve ayrıca Givat Hamatos ve Gilo yerleşimlerinde toplam 5 bin civarında yeni konut yapılmasına ilişkin planlama sürecini başlatması, uluslararası toplumun müteaddit çağrı ve uyarılarına karşı bu ülkenin tahrik edici adımlarının son örneğini teşkil ettiği bildirildi. 

''Uluslararası hukuku ayaklar altına alan yasadışı yerleşim faaliyetleriyle bölgede kalıcı ve adil bir barış zeminini bilinçli bir şekilde tahrip eden İsrail'in bu tutumunu şiddetle kınamaktayız'' ifadelerinin yer verildiği açıklama, şöyle devam etti: 

''İşgal altındaki Filistin topraklarında aralıksız şekilde sürdürdüğü yerleşim faaliyetleri ve uluslararası hukuka aykırı diğer uygulamalarla başta Doğu Kudüs olmak üzere Filistin topraklarının tarihi, beşeri, kültürel ve dini dokusunu değiştirmeyi amaçlayan İsrail, izlediği tek taraflı politikalarla amaçladığı hedefe asla ulaşamayacağını anlamalıdır.

İsrail'i, Ortadoğu'da kalıcı barış için uluslararası hukuk doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmeye ve barış zeminini tahrip eden tüm faaliyetlerine bir an evvel son vermeye çağırıyoruz.  

Uluslararası toplumu da bir kez daha, İsrail'in iki devletli çözüm perspektifini tahrip eden tek taraflı yasadışı eylemlerine karşı gereken önlemleri almaya davet ediyoruz. Türkiye, İsrail'in uluslararası hukuka aykırı uygulamalarına karşı Filistin halkının yanında yer almaya devam edecektir.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler