YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri'nden İsrail'e kınama
Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile İsrail'in Filitinli Bakan Ziad Ebu Ayn’ın öldürülmesi ile ilgili olarak İsrail'i kınadı.
Dışişleri'nden İsrail'e kınama
10 Aralık 2014 / 16:30 Güncelleme: 10 Aralık 2014 / 18:38

Dışişleri Bakanlığı, Filistin’in yasa dışı yerleşimlerden ve Ayrım Duvarı’ndan Sorumlu Bakanı Ziad Ebu Ayn’ın Batı Şeria’da Filistinlilerle İsrail işgal güçleri arasında yaşanan çatışma sırasında hayatını kaybetmesiyle ilgili, "İsrail askerlerinin kötü muamelesi sonucunda yaşandığı bildirilen olaydan dolayı İsrail’i şiddetle kınıyor ve olayın tarafsız ve kapsamlı bir biçimde soruşturularak sorumlularının adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bu üzüntü verici olayın İsrail’in Filistin topraklarında süregiden işgalinin bir sonucu olduğu belirtilerek, "Ziad Ebu Ayn’ın bugün Batı Şeria’da Filistinlilerle İsrail işgal güçleri arasında yaşanan çatışma sırasında hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyuyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bu elim günde Filistin halkının acısını yürekten paylaşıyoruz" denildi.

Açıklamada, İsrail'in, işgal altındaki Filistin topraklarında sürdürdüğü yasa dışı yerleşim faaliyetleri, inşa ettiği ayrım duvarı, keyfi tutuklamalar, abluka ve diğer insanlık dışı uygulamalarıyla Filistin halkının temel hak ve özgürlüklerini ağır bir şekilde ihlal ettiği ve Filistinlilerin yıllardır kendi ana yurtlarında her türlü kötü muameleye maruz kalmalarını ve topraksız, devletsiz bırakılmalarını kabul etmenin hiçbir şekilde mümkün olmadığı kaydedildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İsrail askerlerinin kötü muamelesi sonucunda yaşandığı bildirilen olaydan dolayı İsrail’i şiddetle kınıyor ve olayın tarafsız ve kapsamlı bir biçimde soruşturularak sorumlularının adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz. İsrail’in Filistin topraklarındaki barbarca eylemlerini bir an önce durdurması gerekmektedir. İsrail’in, gerçek güvenliğinin Filistin halkını baskı altında tutmaya çalışmak yerine bölgede adil ve kalıcı bir barışın sağlanmasıyla elde edebileceğinin idrakine varmasının zamanı gelmiştir. İki devletli barış vizyonu çerçevesinde işgale bir an önce son verilerek, Filistinli kardeşlerimizin hak ettikleri, güvenli, istikrarlı ve müreffeh yaşama kavuşmalarını temenni ediyoruz."

AB, acil ve bağımsız soruşturma istedi

Avrupa Birliği (AB), Filistin İskan Bakanı Ziyad Ebu Ayn'ın İsrail askerlerinin müdahalesinde hayatını kaybetmesinin derhal ve bağımsız şekilde soruşturulması için çağrı yaptı.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail güvenlik güçlerinin aşırı güç kullandığı haberleri son derece endişe verici. Bakan Ebu Ayn'ın ölümünün derhal ve bağımsız şekilde soruşturulması çağrısı yapıyorum" dedi.

Bu olayın bölgede durumun kötüleştiğini uluslararası topluma dramatik bir şekilde tekrar gösterdiğini belirten Mogherini, taraflardan azami teenni göstermelerini ve tansiyonu daha da yükseltecek eylemlerden kaçınmalarını talep etti.

Filistin'de bakan statüsünde kabul edilen Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı Ebu Ayn, Ramallah'ın kuzeyindeki Teramsaya beldesinde İsrail güçlerinin Yahudi yerleşim birimlerini protesto eden gruba müdahalesi sırasında yaşamını yitirmişti. Göz yaşartıcı gaza maruz kalan Ebu Ayn'ın "bir İsrail askerinin dipçikle göğsüne vurması sonucu" hayatını kaybettiği iddia edilmişti.

 

ii-001.jpg

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler