YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri’nden Irak açıklaması
Dışişleri’nden Irak açıklaması
23 Haziran 2014 14:55
Dışişleri Bakanlığı, Irak’la ilgili AFAD tarafından başlatılan insani yardımlar çerçevesinde bugüne kadar yapılan yardımlar hakkında açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Irak’la ilgili AFAD tarafından başlatılan insani yardımlar çerçevesinde bugüne kadar toplam 40 bin 750 kişilik gıda kolisi, 10 bin battaniye, bin 920 yatak, 2 bin mutfak seti, 12 bin 500 kişilik çadır ile 217 bin 982 kutu ilacın bölgeye ulaştırıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 22 Haziran 2014 tarihinde yapılan açıklamanın geçerliliğini sürdürdüğü belirtilerek, "Öte yandan, Kerkük’ün güneyindeki Beşir köyündeki çatışmalar nedeniyle Kerkük’e sığınmak zorunda kalan Türkmen kardeşlerimizin acil ihtiyaçlarının karşılanması için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) tarafından hazırlanan 6000 kişilik 1150 adet gıda kolisi 21 Haziran günü Kerkük’e ulaştırılarak dağıtımına başlanmış, insani yardımlarımızın dağıtımının yerinden eşgüdümünü sağlamak amacıyla görevlendirilen AFAD ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) personeli de 22 Haziran günü Erbil’e intikal etmişlerdir. Kızılay tarafından ise 17 çok amaçlı çadır, 10 bin 848 adet 1,5 litrelik su ve 96 bin 924 adet bisküvi, 8 Kızılay personeli ile birlikte 20 Haziran günü Sincar bölgesine gönderilmiştir" ifadesi kullanıldı.

Irak’ta meydana gelen iç karışıklık nedeniyle yerlerinden edilmiş insanların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla AFAD tarafından başlatılan insani yardımlar çerçevesinde bugüne kadar toplam 40 bin 750 kişilik gıda kolisi, 10 bin battaniye, bin 920 yatak, 2 bin mutfak seti, 12 bin 500 kişilik çadır ile 217 bin 982 kutu ilacın bölgeye ulaştırıldığı kaydedildi. Açıklama şöyle devam etti:

"Sahada görev yapan, AFAD, TİKA ve Kızılay ekiplerimiz insani yardım taleplerini derlemekte ve buna uygun şekilde yardımların ihtiyaç sahiplerine iletilmesi sağlanmaktadır. Irak’ta alıkonulan tüm vatandaşlarımızın ülkemize en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. Bağdat Büyükelçiliğimiz halen Irak’ta bulunan vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde ülkemize dönebilmelerini teminen gerekli çalışmaları yürütmeye devam etmektedir. Bu çerçevede, Kriz Merkezi’ne ulaşan bilgi ve destek talepleri, eldeki güncel bilgiler ışığında ve Irak’ta devam eden olağanüstü koşullara rağmen ilgili birimlerimizce süratle cevaplandırılmaktadır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler