YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri'nden flaş açıklama
Dışişleri Bakanlığı, Apoel-Pınar Karşıyaka maçındaki olaylara ilişkin açıklama yaptı.
Dışişleri'nden flaş açıklama
22 Aralık 2010 / 16:53 Güncelleme: 22 Aralık 2010 / 18:00

Dışişleri Bakanlığı, Apoel-Pınar Karşıyaka maçındaki olayların, Rum toplumunda fanatizmin boyutunu ve birlikte yaşama kültürünün eksikliğini sergilemesi bakımından şiddetle kınandığını ve Rum tarafında son dönemde artış gösteren "Türk karşıtı nefret eylemlerinin bir yenisini teşkil etmesi açısından" kaygıyla karşılandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, FIBA Erkekler Euro Challenge Kupası G Grubu'nda Kıbrıs Rum kesiminin Apoel takımı ile eşleşen Pınar Karşıyaka sporcularının, dün Kıbrıs Rum kesiminde yaptığı maçın ardından çirkin bir saldırıya uğradığı hatırlatıldı.

Türkiye'den bir takımın, uluslararası bir turnuva kapsamında Kıbrıs Rum kesimine gitmesinin esasen istisnai bir durum olduğunun belirtildiği açıklamada, bunun gerektirdiği önlemlerin alınması beklenirken, Rum tarafındaki emniyet tedbirlerinin çok yetersiz olması nedeniyle olaylar çıktığı ve kafileden yaralananların olduğu dile getirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Olayın meydana gelmesinden itibaren gelişmeler ilgili dış temsilciliklerimiz dahil Bakanlığımız ve en üst makamlarımızca yakından takip edilmiş, tarafımızdan BM Sekretaryası ve Ada'daki BM barış gücü nezdinde, KKTC makamlarınca da keza Ada'daki barış gücü ve Rum yetkililer nezdinde sporcularımızın güvenliğinin sağlanması ve Kuzey Kıbrıs'a güvenli şekilde nakilleri konusunda yoğun girişimlerde bulunulmuştur.

Bu çerçevede, BM barış gücü ve GKRY emniyet birimleri, sporcularımızın ikametine ayrılan mahalde gerekli önlemleri almışlardır. Bilahare, Rum yetkililerin sporcularımızın KKTC'ye geçmeleri yönündeki talebe olumlu yaklaşmamaları sonucunda, kafilenin önceden planlanan seyahat programını değiştirmeden Türkiye'ye dönme arzusu da göz önünde tutularak, havaalanına nakillerinde gerekli emniyet tedbirlerinin alınacağı güvencesinin verilmesinin ardından, sporcularımızın bu sabah Yunanistan üzerinden ülkemize müteveccihen Kıbrıs Rum kesiminden ayrılmaları temin edilmiştir.

Bir spor etkinliğinin böylesine bir saldırıya dönüşmesi, Rum toplumunda fanatizmin boyutunu ve birlikte yaşama kültürünün eksikliğini sergilemesi bakımından şiddetle kınanmakta ve Rum tarafında son dönemde artış gösteren Türk karşıtı nefret eylemlerinin bir yenisini teşkil etmesi açısından kaygıyla karşılanmaktadır."

Açıklamada, başta AB olmak üzere uluslararası toplumun ortak spor ve kültür değerleri bağlamında gerekli uyarıları yapacağına inanıldığı vurgulanarak, ilgili tüm kurumlar nezdinde olayın takipçisi olunacağı kaydedildi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler