YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri'nden Ermeni kararına çok sert açıklama
Avrupa Parlamentosu (AP) 1915 olayları tasarısını görüştü. Tasarı, oylamada kabul edildi. Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili sert bir açıklama yayınladı.
Dışişleri'nden Ermeni kararına çok sert açıklama
15 Nisan 2015 / 23:45 Güncelleme: 16 Nisan 2015 / 09:18

İşte Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama:

Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesine engel çıkarmakla tanınan Avrupa Parlamentosu, daha önce de denediği gibi, 1915 olayları konusunda yeniden tarih yazmaya heveslenmiştir.  Bu heves, Türk karşıtı Ermeni propagandasının klişelerini harfiyen tekrarlayan, 15 Nisan 2015 tarihli gülünç bir karar metniyle sonuçlanmıştır.  

Avrupa Parlamentosu kabul ettiği kararla, zamanında uluslararası hukukla bağdaşmaz şekilde ve yetki alanını aşarak yapmış olduğu hatayı tekrarlamıştır.  

Tarihi ve hukuku katleden bu metni kabul edenleri ciddiye almıyoruz. AB vatandaşlarının 2014’teki seçimlere %42 oranındaki katılımı, bu Parlamento’nun AB siyasi kültüründeki yerini zaten göstermektedir.  

Her bakımdan eşine az rastlanır “tutarsızlıktaki” bu metni, anılan kuruma, ileride hatırlamak istemeyeceği belgeler arasında yerini almak üzere aynen iade ediyoruz. AB’nin uzlaşı ve barış kültürü temelinde, demokrasi, insan hakları ve serbest piyasa ekonomisi gibi temel ilkeler bazında kurulduğunu, o metni kabul edenler herhalde anımsıyorlardır.  

Avrupa Parlamentosu’nda bugün kabul edilen karara destek veren siyasetçilere, Avrupa değerleriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan; nefret, kin ve çatışma kültürüyle beslenenlerle kurdukları ortaklıkta başarılar diliyoruz. Avrupa Parlamentosu’nun 1915 olayları konusunda sergilediği bu selektif ve tek yanlı yaklaşımın, varoluş nedenini teşkil eden değerler hilafına, Türkiye’nin AB ile olan ilişkisine zarar verebileceği ve Türkiye ile Ermenistan arasındaki meseleye çözüm getirmekten uzak kaldığı bir vakıadır.   

Tabiatıyla, bu karar sadece bilgisizlik ve cehaletle açıklanamaz.  Bunun arkasında, ne yazık ki, dinsel ve kültürel bağnazlık ile farklı görülen karşısındaki umursamazlık da yatmaktadır. Avrupa Parlamentosu Avrupa halkları arasında ortak bir geleceğin inşasına katkı yapmak istiyorsa, bunun farklı din ve kültürleri dışlayarak gerçekleşmesinin mümkün olmadığını bilmelidir.   

1915 olayları konusuna gelince; Türkiye’nin son yıllarda hafıza ödevini layıkıyla yerine getirdiği ortadadır.  Ermenistan’ın da en kısa sürede böyle bir olgunluk düzeyine ulaşmasını umut ediyoruz.  

Avrupa Parlamentosu üyelerinin, 1915 meselesiyle ilgilenmeden önce, kendi tarihleriyle yüzleşmelerinde, özellikle Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı gibi insanlığın en korkunç felaketindeki rol ve sorumluluklarını hatırlamalarında yarar vardır. 

tüm teröristler avrupalılarca destekleniyorlar.
 // toros
avrupa denilen tek dişi kalmış yahudi uşağı sapık ülkeler insanlık tarihinin her döneminde utanç verici işler yapmışlardır.ya katliam ya sömürü yapmışlardır.tarihi yargılamak parlementoların görevi ise amerikanın kızılderililere ve avustralyadaki aborjinlere,cezayirli müslümanlara ruandaya yapılan katliamlardan başlayıp,hocalı,bosna,filistin,mısır darbesi,kıbrıs,ırak afganistan soykırımlarını tartışması gerekmektedir.terör örgütleri batılı uşak devletlerden destek almaktadır....
16 Nisan 2015 Perşembe 11:51
Bu iftiraları kabul edenler karşısında biz ne yapıyoruz?
 // Mehmet
Dışişleri'nden gelen çok sert açıklamalar maalesef hiç bir işe yaramıyor. Neden Türk parlamentosu "iddia" değil gerçek soykırım yapmış bu zalimler hakkında soykırım tasarısı kabul etmiyor???...
16 Nisan 2015 Perşembe 10:33
O kadar
 // A.SAĞ
Kendi pisliklerini göremiyorlar..
İşlerine gelmiyor..
At gözlüğüyle bakıyorlar..
...
16 Nisan 2015 Perşembe 08:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler