YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Yetkilileri: Düşen Uçakta 1 Türk Kökenli Alman Vatandaşı Var
Dışişleri Yetkilileri: Düşen Uçakta 1 Türk Kökenli Alman Vatandaşı Var
24 Mart 2015 22:21
Dışişleri yetkilileri Fransa'da 150 kişinin yaşamını yitirdiği kazada 1 Türk kökenli Alman vatandaşının olduğunu açıkladı. Yetkililer daha fazla Türk ölüp ölmediğini araştırıyor.

Fransa'da 150 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasında Türk yolcuların da bulunduğuna dair açıklamalara Dışişleri Bakanlığı yanıt verdi.Yolcular arasında 39 Türk yolcu olduğu iddia edilirken Dışişleri Bakanlığı uçakta Türk kökenli Alman vatandaşı 1 yolcu olduğunu açıkladı. Bakanlık, 39 Türk yolcu var bilgisinin doğru olmadığını, başka Türk yolcu olup olmadığına dair araştırmaların sürdüğünü açıkladı.

Barcelona-Düsseldorf seferini yapan Airbus A320 tipi uçaktaki Türk yolculardan birinin kimliği belli oldu. İHA'nın haberine göre, Germanwings uçağındaki yolculardan 36 yaşındaki Gülizar Çelik isimli Türk vatandaşının İstanbullu ve evli olduğu bilgisine ulaşıldı.

Hollande muhtemelen dedi ama...

Kazanın ardından Paris'te İspanya Kralı 6'ncı Felipe ile basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, uçaktaki yolcular arasında "Almanlar, İspanyollar ve muhtemelen Türkler var" demişti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İspanya Kralı ise Hollande'dan daha net bir ifade kullanarak, uçakta Türklerin olduğunu belirtti. Kral Felipe, "Türk yetkililere de taziyelerimi iletiyorum" derken; CNN International, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un, "Düşen uçakta çok sayıda İspanyol, Alman ve Türk var" dediğini aktardı.

Korkutan iddia

DHA'nın haberine göre, Katalan televizyonu '24 Saat' ise Almanya kaynaklara dayanarak uçakta 39 Türk soyadlı kişinin bulunduğu bilgisine ulaştığını iddia etti. 67 Alman yolcu taşıyan uçaktaki 45 kişinin İspanyol soyadına sahip olduğu bildirilmişti.

Dıişleri yetkilileri ise uçakta Türk kökenli 1 Alman vatandaşının olduğunu belirtti. Yetkililer uçakta 39 Türk'ün olduğu bilgilerinin de gerçeği yansıtmadığını söylediler. Başka Türk yolcunun da olup olmadığı araştırılıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler