YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri: Yardıma hazırız
Dışişleri: Yardıma hazırız
12 Ağustos 2012 12:46
Türkiye, İran'da dün meydana gelen, can ve mal kaybına neden olan depremleri üzüntüyle karşıladı ve yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Doğu Azerbaycan eyaletinde meydana gelen sarsıntıların, 100'ün üzerinde kişinin hayatını kaybetmesi, 1000'in üzerinde insanın yaralanması ve önemli maddi hasarın oluşmasının üzüntüyle karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, deprem felaketinin acı tecrübelerini bizzat yaşamış bir ülke olan Türkiye'nin, doğal afet, savaş, yoksulluk ve toplumsal çatışmalar nedeniyle zor durumda kalan ülkelere yardımda bulunmayı insanı bir görev addettiği ve ihtiyaç sahiplerine imkanları ölçüsünde her zaman hızla yardım etme konusunda çaba gösterdiği kaydedildi.

Tebriz Başkonsolosluğu'nun İran makamlarıyla temasa geçerek Türkiye'nin yardıma hazır olduğunu bildirdiği ifade edilen açıklamada, ihtiyaç duyulacak insani yardım malzemesinin gönderilmesi için İran tarafının çağrısının beklendiği bildirildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da İranlı mevkidaşı Ali Ekber Salihi ile telefon görüşmesi yaptığı hatırlatılan açıklamada, Davutoğlu'nun Ankara'nın geçmiş olsun dileklerini ilettiği, her türlü yardım için hazır olunduğunu ifade ettiği belirtildi.

Açıklamada, Türk halkının deprem felaketi nedeniyle dost ve kardeş İran halkının acılarını paylaştığı, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelere başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar dileği kaydedildi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler