YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri o ülkeden PKK izahatı istedi
Dışişleri o ülkeden PKK izahatı istedi
01 Kasım 2014 00:30
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Danimarka'dan PKK izahatı istendi.

Dışişleri Bakanlığı, PKK örgütünü finanse ettiği gerekçesiyle yargılanan 10 sanığın beraat etmesi üzerine Danimarka'dan bilgi ve izahat talep etti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kopenhag Polisi tarafından, Danimarka’daki PKK örgütünün finans faaliyetlerine yönelik olarak yürütülen soruşturma neticesinde haklarında hukuki süreç başlatılan 10 sanığın “suçsuz bulundukları ve PKK törgütüne para yardımı yaptıklarını ispatlayacak yeterli delilin bulunmadığı” duyurularak, sanıklar hakkında beraat kararı verildiği bildirildi.

Kopenhag Bölge Mahkemesi tarafından hukuki sürecin yürütüldüğü belirtilen açıklamada, " PKK adına haraç toplamak ve örgüte mali destek vermek yoluyla terörizmin finansmanı çerçevesinde yargılanmalarına devam edilen 10 sanık hakkındaki iddiaların suç unsuru taşıyıp taşımadığı yönünde, 22 Ekim 2014 Çarşamba günü bir jüri oylaması yapıldığı, yapılan jüri oylaması sonucunun açıklandığı duruşmada, sanıkların tamamının PKK’ya finans sağladıkları yönünde haklarındaki iddialarla ilgili olarak “suçsuz bulundukları vePKK terör örgütüne para yardımı yaptıklarını ispatlayacak yeterli delilin bulunmadığı” duyurularak, sanıklar hakkında beraat kararı verildiği öğrenilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Terörizmin finansmanı ile mücadele her ülke için olduğu gibi Danimarka bakımından da uluslararası bir yükümlülüktür. Bu bağlamda, söz konusu dava süreci de dahil olmak üzere PKK terör örgütünün mali kaynakları ile mücadelede alınan tedbirler konusunda ilgili kurumlarımızca,Danimarka makamlarından bilgi ve izahat talep edilmektedir."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler