YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den sert tepki: Tanımayacağız
Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın işgali altında bulunan Yukarı Karabağ bölgesindeki referandumun sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladı.
Türkiye'den sert tepki: Tanımayacağız
18 Şubat 2017 / 03:13 Güncelleme: 18 Şubat 2017 / 12:51

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, çeyrek asırdır Ermenistan'ın işgali altında olan Yukarı Karabağ bölgesinde, 20 Şubat'ta "anayasal değişikliklere ilişkin bir referandum" gerçekleştirileceğinin öğrenildiği belirtildi.

Söz konusu referandumun uluslararası hukuk ilkeleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) prensiplerinin açık ihlali niteliğinde olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu ve benzeri eylemler, Yukarı Karabağ ihtilafının barışçı yollardan kalıcı bir çözüme kavuşturulmasına yönelik çabalara da zarar vermektedir. Ülkemiz, Azerbaycan'ın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeni bir ihlalini teşkil edecek söz konusu eylemi kınamaktadır. Gayrimeşru gördüğümüz bu referandum ve sonuçları Türkiye tarafından tanınmayacaktır. Yukarı Karabağ ihtilafı Güney Kafkasya'da barış, istikrar ve işbirliğinin önündeki en büyük engel olmaya devam etmektedir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler