YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı'ndan ROJ TV açıklaması
Dışişleri Bakanlığı'ndan ROJ TV açıklaması
03 Temmuz 2013 19:47
Dışişleri Bakanlığı, ROJ TV ile ana şirketine 2003 yılında verilen lisanstan doğan televizyon yayını yapma hakkının süresiz olarak geri alınmasının memnuniyetle karşılandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nden ROJ TV ve ana şirketi Mezopotamya Yayıncılık aleyhine Danimarka Doğu Yüksek Mahkemesi'nde açılan temyiz davası hakkında yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, PKK terör örgütü iltisaklı ROJ TV ile ana şirketi Mezopotamya Yayıncılık Anonim Şirketi'nin, Kopenhag Şehir Mahkemesi'nde görülen ceza davası neticesinde 10 Ocak 2012 tarihinde açıklanan kararla Danimarka Ceza Kanunu'nun terörizmi ilerletmeyi yasaklayan 114 e. maddesini ihlal etmekten suçlu bulunduğu gerek savunma gerekse iddia makamlarının karara ilişkin temyize gittikleri hatırlatıldı.

Bu çerçevede 29 Ekim 2012 tarihinde başlayıp, 14 Haziran 2013 tarihinde görülen 36. duruşmayla tamamlanan ve neticesi bugün açıklanan temyiz davasında, Doğu Yüksek Mahkemesi'nin, Kopenhag Şehir Mahkemesi tarafından verilen kararı onayladığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Para cezasını ağırlaştırmasını ve ROJ TV ile ana şirketine 2003 yılında verilen lisanstan doğan televizyon yayını yapma hakkını süresiz olarak geri almasını memnuniyetle karşılıyoruz. Yüksek Mahkeme bu kararıyla, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, ROJ TV'nin PKK terör örgütü tarafından finanse edildiğini, PKK propagandası yaparak terörizmi ilerleten ROJ TV yayınlarının ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini, hak ve özgürlüklerin kamu düzeni ve güvenliğine tehdit oluşturacak şekilde istismar edilmesine müsamaha gösterilemeyeceğini ve kanalın çalışanlarının terör örgütü ile yakın ilişki içinde bulunduklarını tescil etmiştir. Böylelikle, bazı mihrakların davayı siyasileştirme ve hukuki zeminden saptırma yönündeki gayretleri sonuçsuz kalmıştır. Hiç kuşkusuz, Yüksek Mahkemenin bu önemli kararı terörle mücadelenin hukuki veçheleri bakımından uluslararası camia için emsal teşkil edecektir. Bu çerçevede, başta AB üyesi ülkeler olmak üzere, uluslararası toplumun ve medya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin PKK terör örgütü ve yandaşlarının hak ve özgürlükleri istismar eden ROJ TV benzeri girişimlerini engellemelerini bekliyoruz."

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler