YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı'ndan patriot açıklaması
Dışişleri Bakanlığı'ndan patriot açıklaması
26 Ağustos 2014 19:05
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Hollanda Hükümeti, Hollanda Parlamentosuna yaptığı bildirimle, söz konusu konuşlandırmanın 31 Ocak 2015 tarihinde sona ereceğini açıklamıştır” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Hollanda’nın patriot bataryaları ile ilgili açıklama yaptı.

Bilgiç, patriot savunma bataryalarının Ocak 2013’ten itibaren konuşlandırıldığını hatırlatarak, Hollanda Hükümeti’nin, 25 Ağustos 2014 tarihinde Hollanda Parlamentosuna yaptığı bildirimle, söz konusu konuşlandırmanın 31 Ocak 2015 tarihinde sona ereceğini açıkladığını söyledi.

Bilgiç, şunları kaydetti:

“Bu husus, 25 Ağustos 2014 günü Ankara, Brüksel ve Lahey'de Hollanda makamlarıyla üst düzeyde ele alınmıştır. Bahsekonu görüşmelerde Hollanda makamları, bu kararın Türkiye'de konuşlu olan ve Hollanda'nın elinde bulunan Patriot sistemlerinin yaklaşık tamamını teşkil eden teçhizatın mutlak ve kapsamlı bakım ve onarım ihtiyacı ile personel yetersizlikleri temelinde açıklamışlardır. Bu hususlar, Hollanda Dışişleri ve Savunma Bakanlarınca Hollanda Parlamentosuna yapılan yazılı bildirimde de ayrıntılı olarak belirtilmektedir.

Yapılan görüşmeler sırasında Hollanda makamları ayrıca, Türkiye'yle dayanışmalarının en güçlü şekilde devam edeceğini vurgulamışlardır. Hollanda'nın, geçmişte olduğu gibi, 2013 Ocak ayından bu yana ülkemizle sergilediği İttifak dayanışması takdir ve teşekkürle karşılanmaktadır. Mevcut tehdidin devam etmesi sebebiyle, Hollanda sistemlerinin ne şekilde ikame edileceğine yönelik çalışmalar ilgili NATO makamlarınca sürdürülmektedir.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler