YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı'ndan o ülkeye sert tepki
Dışişleri Bakanlığı'ndan o ülkeye sert tepki
27 Eylül 2014 15:05
Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı'nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik açıklamasının, "diplomatik teamüllere aykırı olduğunu belirterek hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini" bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, demokratik ilkelere, uluslararası hukuka ve vicdani değerlere dayalı, halkların meşru taleplerini esas alan bir dış politika yürüttüğü ve uluslararası forumlarda da bu politikasını tutarlı bir şekilde dile getirdiği hatırlatıldı. 

Açıklamada, "Bu ilkeli duruşun bir sonucu da halkın demokratik tercihlerine saygı duymak ve seçilmiş hükümetlerin darbe gibi antidemokratik yöntemlerle yıkılmasına karşı çıkmaktır. Demokrasi karşıtı yöntemler, yönetenler ile yönetilenler arasında derin uçurumların meydana gelmesine ve o yönetimlerin meşruiyetinin sorgulanmasına sebep olur. Türkiye, demokratik meşruiyeti esas alan bir siyasi duruşa sahiptir" değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada ayrıca, şunlar kaydedildi:

"Bu duruşumuzdan rahatsızlık duyan ülkeler olabilir. Ancak bu, o ülkelere Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmalarını sorgulamak ve yakışıksız ithamlarda bulunmak hakkını vermez. Böyle bir yaklaşım, dostluk ve kardeşlikle de bağdaşmaz. Bu çerçevede, Mısır'daki askeri darbeye destek veren Birleşik Arap Emirlikleri'nin uluslararası ilişkilerin temel değerlerine saygılı olmasını ve kendisiyle doğrudan alakalı olmayan hususlarda açıklama yapmaktan kaçınmasını bekliyoruz."

16:38
 // ÇADIR DEVLETİ
Bu kendini bilmez arap aşiretleri de, şımarmaya basladı. Hadi Sisi bir diktatör, kaale alıp; tepki gösterebiliriz de, bu çadır reislerinin tripleri hiç çekilmiyor. Hazır yiyiciler ne olacak! Bir gün o petrolünüz bittiğinde ne yapacaksınız, amerikanın pompacıları!!...
27 Eylül 2014 16:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler