YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı'ndan o karara kınama
Dışişleri Bakanlığı'ndan o karara kınama
12 Nisan 2015 18:23
Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'da verilen toplu idam ve ömür boyu hapis cezaları ile Bangladeş'te Cemaati İslami Genel Sekreter Yardımcısı Muhammad Kamaruzzaman'a verilen idam cezasını kınadı.

Mısır'da 2013 Temmuz'undan bu yana siyasi nitelikli mahkeme süreçleri neticesinde verilen cezaların son halkasını teşkil eden 14 kişinin idamına ve 37 kişinin ömür boyu hapsine dair toplu ceza kararını kınıyoruz. Önceki örnekler gibi, uluslararası standartları karşılamaktan uzak adli süreçler sonucunda alınan bu kararların Mısır'da kalıcı toplumsal barış ve istikrara katkı sağlamayacağı açıktır" denildi.

"Üzüntüyle öğrenilmiştir"

Bangladeş'te Cemaati İslami Genel Sekreter Yardımcısı Muhammad Kamaruzzaman'a verilen idam cezasının infazına ilişkin, "Bangladeş'te Cemaati İslami Genel Sekreter Yardımcısı Muhammad Kamaruzzaman hakkında verilen idam cezasının infaz edildiği üzüntüyle öğrenilmiştir. Bangladeş'in toplumsal uyum ve huzuru bakımından sözkonusu infazın yapılmaması ve diğer benzer idam cezalarının infazlarının da askıya alınması yönünde Bangladeş tarafına telkinde bulunmuş, idam cezasını kaldırmış bir ülke olarak bu cezanın uygulanmasının toplumda yeni gerginliklere yol açabileceği hususundaki endişelerimizi bildirmiştik. Kardeş ülke Bangladeş'te geçmişin yaralarının sarılması için idam cezası yerine toplumsal uzlaşıyı yansıtan bir yöntem bulunması en samimi temennimizdir" ifadeleri kullanıldı.


DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler