YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye sert tepki
Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin Sözde Ermeni Soykırımı Karar Tasarısını kınadı.
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye sert tepki
11 Nisan 2014 / 13:51 Güncelleme: 11 Nisan 2014 / 13:54

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, alelacele ve acemice hazırlanmış gayrı ciddi bir karar tasarısını (S.Res.410) oy çokluğuyla kabul etmek suretiyle, konum, yetki ve sorumluluk alanını aşan bir tasarrufta bulunmuştur. Tarihi ve hukuku çarpıtan bu siyasi istismar çabasını reddediyor, peşin hükümlü ve hukuki temelden yoksun sözkonusu girişime öncülük edenleri şiddetle kınıyoruz.

İnsanlığa çok büyük acılar yaşatan Birinci Dünya Savaşı sırasında cereyan eden trajik 1915 olaylarına ilişkin adil bir hafızaya, bu ortak tarihin sahipleri olan Türkler ve Ermeniler tarafından birlikte diyalog ve empati yoluyla nasıl ulaşılabileceği yoğun biçimde ve her yönüyle esasen irdelenmektedir. Ortak Tarih Komisyonu kurulması? önerimiz bu çerçevede hala gündemdedir.

Önümüzdeki dönemde, ABD Kongresinin, bu gibi yapıcı olmayan girişimlerle Türkiye-ABD ikili ilişkilerine zarar vermek yerine, mevcut konjonktürde her zamankinden daha fazla önem arz eden tarihi ittifak ve ortaklığımızı pekiştirmeye yönelik çabalar içinde olması; bu ve benzer karar tasarılarının yasama gündemi içinde daha ileriye götürülmemesi önem taşımaktadır."

Zor mu
 // sadık
İnsan olmak bu kadar zor mu? Abdnin niyeti fitne ateşini körüklemek.....
11 Nisan 2014 Cuma 14:44
Tebrikler
 // sadık
Dış işlerine tebrikler.....
11 Nisan 2014 Cuma 14:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler