YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı İsrail'i uyardı
Dışişleri Bakanlığı İsrail'i uyardı
06 Nisan 2012 12:44
Dışişleri Bakanlığı, İsrail'i Ortadoğu'da kalıcı barış konusunda uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmeye ve barış zeminini tahrip eden tüm faaliyetlerine bir an evvel son vermeye davet etti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail hükümetinin, işgal altındaki Filistin topraklarında yürüttüğü yerleşim faaliyetlerine bir yenisini ekleyerek, Doğu Kudüs'teki Har Homa yerleşiminde 800'den fazla ilave birim inşa edilmesi için ihale açmasının şiddetle kınandığını bildirdi.

İsrail'in ısrarla ve dünya kamuoyunun tepkilerini umursamadan sürdürdüğü yerleşim faaliyetleriyle uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiği belirtilen açıklamada, İsrail'in yerleşim faaliyetlerinin barış sürecinin canlandırılmasını engellediği ve iki devletli çözüm vizyonunu ciddi biçimde tehlikeye attığı ifade edildi.

Bu çerçevede, uluslararası toplumun yerleşimlerin kabul edilmeyeceğini vurgulamaya devam etmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, "İsrail'i Ortadoğu'da kalıcı barış konusunda uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmeye ve barış zeminini tahrip eden tüm faaliyetlerine bir an evvel son vermeye davet ediyoruz" denildi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler