YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı: "Elimizde görüntüler var"
Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, "IŞİD militanları Türkiye'den Kobani'ye geçti" iddialarını yalanladı.
Dışişleri Bakanlığı: "Elimizde görüntüler var"
26 Haziran 2015 / 00:20 Güncelleme: 26 Haziran 2015 / 06:39

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Esad rejimi ile DAEŞ arasında işbirliği olduğuna dair kanıt olmadığı yönündeki açıklamalarını yalanladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç dün haftalık olağan basın toplantısında Suriye'de yaşananlara ilişkin iddialara açıklık getirdi. Bilgiç, şunları söyledi:

Görüntüler var

(Bomba yüklü araçların Türkiye'den Suriye'ye geçtiğine ilişkin) DAEŞ terör örgütü mensuplarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtiği iddiası yalan. Urfa Valiliği'mizin yaptığı açılama bunların Cerablus üzerinden Kobani'ye geçtikleri yönünde. Elimizdeki görüntüleri en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşılacağız. Bu iddiaların hiçbirisi gerçekleri yansıtmıyor.

Kanıt var

Yeni ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby Esad rejimi ile DAEŞ'in işbirliği yaptıklarına dair bir kanıt olmadığını ifade etmiş. Biz de bunun tam tersini söylüyoruz. Buna ilişkin elimizde bilgi belge var. Haziran ayında Marie Harf, Esad rejiminin DAEŞ'in ilerlemesine destek verdiği, güçlenmesinin rejim tarafından sağlandığı, Esad'ın DAEŞ'i kendi amaçları doğrultusunda kuvvetlendirmenin yollarını aradığını ifade etmişti. Böyle bir söylem değişikliğini anlamakta zorluk çekiyorum. Ama bizim bilgimiz belgemiz sağlam. Rejimin DAEŞ ile işbirliği yaptığı ve desteklediği bütün uluslararası kamuoyu ve camia tarafından biliniyor.

 // Rasim DUMAN
ABD'nin, DEAS ve Esad'in isbirligi yapmadigi iddiasi ve onlari temize cikarma gayreti, aslinda bizatihi kendilerinin onlarla isbirligi icinde oldugunu isbat ediyor. Gecen seneki Kobani hadiseleri esnasinda ABD ucaklarinin "yanlislikla" (!) DEAS'a yardim malzemeleri ve muhimmat attiklarini gayet iyi hatirliyoruz....
26 Haziran 2015 04:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler