YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı, 'barış adımını' onayladı
Dışişleri Bakanlığı, 'barış adımını' onayladı
15 Eylül 2013 00:28
Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Rusya arasında Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahların tasfiyesi konusunda sağlanan mutabakatın olumlu bir adım olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Rusya arasında Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahların tasfiyesi konusunda sağlanan mutabakatın olumlu bir adım olarak karşılandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye, kimyasal silahlar başta olmak üzere tüm kitle imha silahlarının dünyada ve bölgemizde tasfiyesini ilke olarak memnuniyetle karşılar. Bu çerçevede, Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahların tasfiyesi konusunda ABD ve Rusya Federasyonu arasında Cenevre'de bugün sağlanan mutabakat olumlu bir adım olarak karşılanmış ve dikkatle değerlendirilmiştir" denildi.

Suriye rejiminin envanterinde bulunan kimyasal silahların uluslararası denetim altına alınması ve imha edilmesinin, bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe yönelik bir tehdidin bertaraf edilebilecek olması bakımından son derece önemli olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu mutabakat, Suriye rejimince istismar edilmemeli ve rejime halkına karşı yeni katliamlara girişmesi için zaman kazandıracak bir süreç haline dönüşmemelidir. Açıklanan takvim uzundur ve rejim tarafından istismar edilmeye müsaittir.

Rejimin taahhütlerini kısa zamanda ve harfiyen yerine getirmemesi ve mutabakatın akamete uğraması halinde uygulanacak yaptırımlar başından ve açıkça ortaya konulmalıdır. Bu mutabakatın uygulanması Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından sağlanmalıdır."

Mutabakatın, Suriye krizinin nihai çözümü olarak görülmemesi ve rejim tarafından kimyasal silahlar kullanılmadan gerçekleştirilen katliamların mutlaka engellenmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, "Suriye'de nihai amaç, üç yıla yakın süredir bu ülkede rejim tarafından işlenen insanlığa karşı suçların son bulması, halkın meşru taleplerinin karşılanması ve Suriye halkına meşru bir yönetim kurma imkanı sağlanması olmalıdır" ifadelerine yer verildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, 'Beşşar Esed'in son iki yıl içinde insanlığa karşı pek çok suç işlediğini' ve 'Suriye'de bu suçları işleyenlerin hesap verme sürecinin de olacağını' belirttiğinin anımsatıldığı açıklamada, "Genel Sekreterin bu açıklamasına bütünüyle katılıyoruz" denildi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler