YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışarıda yaşananlar iç siyaseti nasıl etkiliyor?
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Almanya'da Neo- Nazi gruplarının yaptığı eylemler, ABD, İngiltere ve diğer ülkelerin tutumu ve bütün bunların Türkiye iç siyasetini nasıl şekillendirdiğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Dışarıda yaşananlar iç siyaseti nasıl etkiliyor?
10 Mayıs 2016 / 03:50 Güncelleme: 10 Mayıs 2016 / 09:24

Kanal A'da yayınlanan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın Sunduğu 'Sivil Düşünce' programına konuk olan Gazeteci-yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz dış siyasette yaşananlar ve ülke içi siyasete etkisi üzerinde değerlendirrmelerde  bulundu.

FRANSA, İNGİLTE VE ABD ALMANYA'DAN NEDEN RAHATSIZLIK DUYUYOR?

Hürriyet gazetesinin dün manşetten paylaştığı Neo-Nazi gruplarının sokağa dökülüp ' Mülteci istemiyoruz' diye eylemler yapmasının Almanya'daki tansiyonu iyice yükselttiği ve karşıtların Merkel'in gitmesi yönünde protestolar yaptığı, ABD, İngiltere ve Fransa'nın da bu konuda rahatsızlık duyduğu yönündeki haberi değerlendiren Alper Tan, "Fransa, İngiltere ve ABD, Almanya'da niye rahatsız olsunlar? Türkiye yaklaşıyorsa onlar da yaklaşmaya çalışıyorlar bir yerde, müttefikiz diyorlar. Bu konuyu şöyle açıklayabiliriz. 

1. Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlı coğrafyası parsellendiğinde galip devletler bazı ülkelere çökmüşlerdi. İngiltere, Suudi Arabistan'a, Irak'a; Fransa Suriye'ye, Cezayir'i ele geçirmişlerdi. Buralarda manda yönetimi kurmuşlardı.

Sovyetlerin yıkılmasından sonra buradaki egemen güçler giderek güçlerini zayıflattılar ve çekilmek zorunda kaldılar. Suudi Arabistan'ın ABD sağlıyordu, şimdi çekildi Türk ordusu giriyor. Katar'da ABD üsleri vardı, üsler boşaltılıyor oraya Türkiye üs kuruyor.  Somali'ye, Sudan'a Türkiye giriyor. Fransa'nın egemen olduğu Suriye harap olmuş vaziyette. 

İsrail eskisi kadar etkin değil. Mısır'da devrimi geriye çevirdiler ama hâla dikiş tutturamadılar. Kaybedenlere baktığımızda ABD, İngiltere, Fransa kaybetmiş görünüyor. Ama Almanya 2. Dünya Savaşı'nın yenik devletleri arasında yer  aldığı için BM sisteminin de dışında tutulmuştu. Veto edilenler arasında yoktu. Şimdi kendini toparladı. 

AB'nin hem siyasi hem ekonomik olarak en güçlü devleti haline geldi. Fransa ve İngiltere Avrupa'da zayıflarken Almanya ön plana çıktı. Bu hem Fransa hem İngiltere hem de ABD'yi rahatsız ediyor. Bu yüzden Nazi gruplar üzerinden Merkel'in yani Almanya'nın dizginlenmeye çalıştığını söyleyebiliriz. 

MERKEL TÜRKİYE'^YE NEDEN YAKLAŞTI?

Angela Merkel Türkiye'ye niye yaklaştı diye soracak olursak, Türkiye İslam dünyasının dinamosu görüntüsünde dünyadan bakıldığında. Türrkiye'yle iyi ilişkiler kurulursa İslam dünyasıyla da sempatik ilişkiler geliştirilebilir. 1.7 milyar nüfusluk bir pazar ve çok önemli. Genel olarak baktığımızda dünyada hazlı bir değişim yaşanıyor. Bu yüzden Türkiye'nin de bu hizlı değişimi iyi okuması ve doğru hamleler yapmak gerekiyor''

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler