YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diren Almanya! Diren Merkel! Diren BBC!
Gezi olayları sırasında Türkiye’ye sert eleştiriler getiren hatta vandalları kışkırtan Almanya, sokak gösterileri nedeniyle savaş alanına döndü.
Diren Almanya! Diren Merkel! Diren BBC!
19 Mart 2015 / 08:58 Güncelleme: 19 Mart 2015 / 08:58

Polis göstericilere karşı sert önlemler alırken 90’nı polis 190 kişi yaralandı. 550 eylemci gözaltına alındı. Alman Adalet Bakanı “Gösteri yapma hakkını istismar edenler, yasaların sertliğini hisseder” dedi.

Alman polisi acımadı

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB)  Frankfurt’taki yeni genel merkezinin açılışı, sokakları savaş alanına çevirdi. Çıkan olaylar nedeniyle polisle gösetiriciler çatıştı. 100’ü gösterici, 90 polis 190 kişi yaralandı. 550 kişi gözaltına alındı. AMB’nin kemer sıkma politikalarını ve yeni banka binasının yüksek maliyetini protesto eden kapitalizm karşıtı “Blockupy” hareketinin eylemine 10 bine yakın gösterici katıldı. Eylemler sırasında 7 polis aracının ateşe verildiği, 90 polis memurunun ise yaralandığı bildirildi. Çevredeki bazı binaların camlarını kıran protestocular sokaklarda bulunan kaldırım taşlarını sökerek yola attı, polis ise taşları tek tek topladı. Gezi olayları sırasında Almanya, alınan güvenlik önlemleri nedeniyle Türkiye’ye sert eleştiriler yöneltmişti.


Alman polisi acımadı

Alman bakandan sert açıklama

Adalet Bakanı Heiko Maas, Twitter’den yaptığı açıklamada, polise karşı şiddetin hiçbir şekilde haklı çıkarılmayacağını söyledi. Olay çıkaranların bunun sonuçlarına katlanmaları gerektiğini belirten Maas, “Gösteri yapma hakkını istismar edenler, yasaların sertliğini hisseder” ifadesini kullandı.

 

Hani nerede BBC'nin ve CNN'in canlı yayın araçları?

Protestoculara kan kusturan Alman polisi, kadınları saçlarından tutup yerlerde sürüklerken Gezi olaylarını çarpıtarak veren Alman medyası ve uluslararası suç ortakları AFP, AP, EPA gibi uluslararsı haber ajansları ile CNN ve BBC gibi medya organları ise daha çok polis araçlarının ateşe verildiği görüntüleri servis etti.

Eylemi görüntülemeye çalışan Lidia Pedro adlı kadın gazeteci, Alman polisinin habercilere saldırdığını söyledi. Twitter hesabından olayları anlatan Pedro, “Frankfurt'ta polis basına saldırıyor, nerede basın özgürlüğü” mesajını paylaştı. Uluslararası göstericiler ise durumun medyaya yansıyandan daha vahim olduğunun altını çizdi.

19:38
 // MUHAFIZ
Avrupa merkez bankasının (AMB)kemer sıkma politikalarını ve yeni genel merkez banka binasının yüksek maliyetini(1,3milyar euro)protesto etmek herkesin hakkı.Tek suçlu var o da Alman polisi ve Alman hükümeti.Alman hükümeti aklı selim hareket etmeli.Göstericilerin en doğal hakkı olan protestolara karşı orantısız güç kabul edilemez.Göstericilere karşı şiddet kullanılmamalı.Alman polisi yetkisini aşmamalı.Türkiye olarak bunu dikkatle takip ediyoruz.Almanya'da korkunç görüntüler var.Sorunların barışçıl bir şekilde çözüleceğini umuyoruz.Gördüklerimizi dehşetle izliyoruz.Alman polisi orantısız gücü hemen bırakmalı...!!!Olaylarda 300 kişi yaralandı, gözaltına aldığı 500 göstericiye nezarette fiziksel şiddet ve işkence uyguladığı ortaya çıktı....!!!...
19 Mart 2015 19:38
16:20
 // MUHAFIZ
DİREN ALMANYA...!!! BEUGT EUCH NİCHT FRANKFURT...!!!...
19 Mart 2015 16:20
16:06
 // MUHAFIZ
Alman devleti ORANTISIZ GÜÇ kullanmamalı,Alman Polisi yetkisini AŞMAMALI,KORKUNÇ,DEHŞET...!!! BEUGT EUCH NİCHT FRANKFURT...!!!...
19 Mart 2015 16:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler