YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dinlemeye İBDA/C kılıfı uydurmuşlar
Erzincan'da 'Darbe Andıcı'nı uygulamaya koyan bazı subay ve Başsavcı Cihaner'in gayri resmi dinlemeler yaptığı ortaya çıktı.
Dinlemeye İBDA/C kılıfı uydurmuşlar
05 Mart 2010 / 07:56 Güncelleme: 05 Mart 2010 / 08:00

Albay Dursun Çiçek imzalı 'Darbe Andıcı'nı Erzincan'da uygulamaya koyan bazı jandarma subayları ve Başsavcı İlhan Cihaner'in gayrı resmi dinlemeler yaptırdığı ortaya çıktı. İddianamedeki gizli tanık ifadeleriyle de doğrulanan yasadışı dinlemeler için şüphelilerin mahkemeyi yanıltacak bilgi verdikleri de anlaşıldı.

Cihaner'in İsmailağa ve Gülen grubuna yönelik soruşturmaları öncesi, jandarmanın mahkemeden önleme dinleme izni çıkartmak için yalan bilgi verdiği anlaşıldı. İddianamede yer alan bilgiye göre, jandarma bu gruplara mensup olduğu iddia edilen kişiler hakkında suç olarak silahlı terör örgütleri arasında olduğu iddiasında bulundu. Mahkemeye bu kişilerin 'HİZBULLAH" ve "IBDA/C' terör örgütlerine üye oldukları bilgisi verildi. Silahlı terör örgütlerinin isimlerinin kullanarak mahkemeyi yanıltan şüphelilerin, telefon dinleme kararlarını mahkemeden rahatlıkla alınabildikleri anlaşıldı. İddianamede Astsubay Şenol Bozkurt ve Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ersan ile birlikte cemaat olarak bilinen gruplara yönelik gayrı resmi dinleme kayıtlarını Başsavcı Cihaner'e ulaştırdıkları belirtildi.

 

4 Mayıs'ta hakim karşısına çıkacaklar

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklu, 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in de şüpheli sıfatıyla yer aldığı 'Erzincan Soruşturması'nın ilk duruşması 4 mayısta yapılacak. Erzurum 2. Ağır Ceza mahkemesi'nde görülecek davanın ilk duruşması 4 Mayıs 2010 tarihinde saat 09.30'da yapılacak.

 

Yetkileri alınan savcılar itiraz etti

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca özel yetkileri ellerinden alınan Erzurum'daki savcılar, bu karara itiraz ettiler. Erzurum'da özel yetkili olarak görev yapan Cumhuriyet Başsavcıvekili Tarık Gür ile Cumhuriyet Savcıları Osman Şanal, Rasim Karakullukçu ve Mehmet Yazıcı, 17 şubatta özel yetkileri ellerinden alınmalarına itirazda bulundular. Yapılan itiraza göre, görevden alınmalarına ilişkin gerekçeli kararın ise henüz Erzurum'a ulaşmadığı öğrenildi.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler