YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dinlemelere karşı "sağır oda" geliyor
Ulusal güvenliği tehdit eden casusluk faaliyetine karşı Genelkurmay, MİT ve Emniyet gibi kurumlara "sağır oda" kurulacak. Tüm makam odaları, araçları ve ekipmanları ise aranacak
Dinlemelere karşı "sağır oda" geliyor
29 Mart 2014 / 14:41 Güncelleme: 29 Mart 2014 / 14:41

Paralel yapının ulusal güvenliği tehdit eden casusluk faaliyeti karşısında devlette büyük böcek harekatı başlatıldı. Stratejik kurumların tüm güvenlik kodlarının yeniden yapılandırılması kararlaştırıldı.

"Sağır oda, kozmik personel" başlığı altında geliştirilen yeni konsept şöyle işleyecek:

1. Dışişleri, Genelkurmay, MİT, Emniyet, MGK Genel Sekreterliği gibi tüm güvenlik ve istihbarat kurumlarında "sağır oda" diye adlandırılan özel toplantı salonları oluşturulacak. Var olanlar kapsamlı böcek aramasından geçirilecek.

2. Bakanların makam odaları ve makam araçları istihbarata karşı koyma birimleri tarafından düzenli olarak kontrol edilecek. Bu amaçla kiralık olarak kullanılan araçlar ve bakım yapan servisler güvenilir elemanlar aracılığıyla denetlenecek.

3. Bakanlar, müsteşarlar, komutanlar, özel kalem müdürleri gibi kilit personelin kullandığı elektronik cihazlar ve bilgisayarlar sürekli casus yazılım taramasından geçirilecek. Bu cihazların internet ortamına bağlanmadan kullanılmasına dikkat edilecek. 

Derin kulak soruşturması

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun makam odasında ortaya çıkarılan dinleme skandalının perde arkası da netleşmeye başladı.

Paralel yapının parmağı olduğu düşünülen "Dışişleri dinlemesi"ne derin inceleme başlatıldı. Dışişleri Bakanlığı'nda dinlemeye karışmış olma ihtimali olan herkes ve her şey mercek altına alındı. Böceğin toplantının gerçekleştiği gün konulup geri alınması veya uzaktan ortam dinlemesi yapılmış olabileceği seçenekleri üzerinde duruluyor. 

Kata giren herkes incelemeye alındı

Dinleme kayıtlarında üzerinde durulan en önemli seçenek ise dinleme cihazının toplantının hemen öncesinde konulduğu ve toplantı bitiminde alındığı ihtimali oldu. Bu ihtimalin seçenekler arasına girmesi sonrasında hem Dışişleri'ndeki, hem de toplantıya katılan diğer isimlerin yardımcı ekibi de inceleme altına alındı.

Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay ve MİT Müsteşarı'nın yakın ekibinin yanı sıra Bakanlık makam katında yakın zamanda ve o gün kata giren çıkan herkes de inceleme altına alındı. 

Böcek çıkmadı

Önceki gün MİT ve Dışişleri korumaları tüm bakanlıkta geniş çaplı böcek araması yaptı. Ancak dinleme cihazına rastlanmadı. Uzmanlar, dinlemede iki büyük ihtimal üzerinde durdu. Uzmanlar, dinlemenin dışarıdan ortam dinlemesi şeklinde yapılmış olabileceğini vurguladı .

Ortam dinlemesinin ise gelişmiş dinleme cihazların bulunduğu bir minibüsle bir araç vasıtası ile yapılabileceği belirtildi. Bu minibüsün güvenlik duvarını aşıp Dışişleri Bakanlığı'nın otoparkına giremeyeceği belirtiliyor. Ancak herhangi bir aracın Ankara Balgat'ta bulunan Dışişleri binasının önündeki park alanından dinleme yapılmış olabileceği vurgulanıyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler