YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dinlemeler, TBB'yi de böldü
Barolar Birliği’nin ‘yargıya baskı’ bildirisi için yaptığı çağrıya 78 barodan 36’sı katıldı...
Dinlemeler, TBB'yi de böldü
23 Kasım 2009 / 08:12 Güncelleme: 23 Kasım 2009 / 08:13

Barolar Birliği’nin ‘yargıya baskı’ bildirisi için yaptığı çağrıya 78 barodan 36’sı katıldı. İtiraz seslerinin yükseldiği toplantıdan bildiri çıkamadı. 22 baro karşı bildiri yayınladı...

Türkiye Barolar Birliği (TBB), İstanbul’da CHP örgütünün desteği ile yapılan yürüyüşün tepki görmesi üzerine 18. Barolar Barolar Birliği Toplantısı’nda bir bildiri yayınlamak istedi. Ancak TBB’nin ‘yargıya baskı’ bildirisi için yaptığı çağrıya 78 baro başkanından 36’sı katıldı, onlar da ‘aynı görüşte değiliz’ deyince bildiri yayınlanamadı. 22 baro başkanı ise karşı bildiri yayınladı.

‘AYNI GÖRÜŞTE DEĞİLİZ’

Ankara’da dün gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan  TBB Başkan Yardımcısı Berra Besler, yargının dinlendiğini savundu ve “Yargı bağımsızlığının örselenmesine müsamaha göstermeyeceğiz” dedi. Besler, bu konuşmasının ardından gazetecileri dışarı çıkarmak istedi. Açılış konuşmasının baroların ortak görüşleriymiş gibi basına yansımasından rahatsız olan Yalova Barosu Başkanı Cemal İnci ise “Başkanın konuşmasını basının dinleyip sonra gitmesini etik bulmuyoruz” diyerek usule tepki gösterdi. İnci, “Katılacağımız görüşler vardır, katılmayacağımız görüşler vardır. Biz istiyoruz ki başkanlar toplantısında genel görüşmeler yapılsın, fikirler tartışılsın, daha sonra basın çağrılsın” diye konuştu.

22 BARODAN KARŞI BİLDİRİ

Toplantıya katılmayan Yozgat, Sivas, Burdur, Eskişehir, Erzincan, Çankırı, Düzce, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Mardin, Nevşehir, Şırnak, Tokat, Trabzon, Iğdır, Kırklareli, Yalova, Aksaray, Afyonkarahisar  ve Kahramanmaraş baro başkanları da karşı bildiri yayınladı. 22 baronun ortak bildirisinde, “Yargı, sadece yasama ve yürütmeden değil, diğer yargıçlardan ve ön yargılardan bağımsız olmalıdır” denildi.

‘Siyasi olduğu için toplantıya katılmadık’

Kayseri Baro Başkanı Ali Aydın, Türkiye Barolar Birliği’nin Toplantısı’na 36 baro başkanının katılmadığını, bunun sebebinin ise Barolar Birliği’nin açıkladığı gibi ‘’hava muhalefeti’’ olmadığını, ‘’toplantının siyasete alet edilmesi olduğunu’’ söyledi. Aydın, ‘’Türkiye Barolar Birliği yetkilileri, 78 barodan toplantıya 31 baronun katıldığını açıklamışlar. Diğerlerinin de hava muhalefeti nedeniyle toplantıya gelemediği yönünde açıklama yapmışlar. Bu doğru değil. Biz siyasi olduğu için toplantıya katılmadık’’ diye konuştu.

TBB’NİN GİDİŞİNDEN ENDİŞELİYİZ

Baro başkanlarının eylemlere ve buna benzer toplumu germeye, huzursuzluk oluşturmaya yönelik ortamlara çekilmeye çalışıldığına işaret eden Aydın, sözlerine şöyle devam etti: ‘’Biz bu gidişten endişeliyiz. Açıklamamıza 22 baro başkanı imza attı. Sayı daha da artacaktı, ama Yozgat Barosu’nun internet sitesi sözde iletişim  özgürlüğünü savunan kişi veya zihniyet tarafından bloke edildi.’’

Yargı, yargıçlardan da bağımsız olmalı’

22 ilin baro başkanının hazırladığı karşı bildiriyi Yozgat Baro Başkanı Yusuf Başer açıkladı. İşte o açıklamadan satır başları:

•  Yargı bağımsızlığı yargıcın sadece yasama ve yürütmeden değil diğer yargıçlardan, toplumsal baskıdan ve kendi ön yargılarından bağımsız olması demektir.

• Yargı bağımsızlığı, yargıçların sürekli olarak kamuoyu baskısı altında tutulması veya tutulmaya çalışılmasıyla da zedelenmektedir.

• Yargılama sistemi yanlış uygulamaları düzeltmeye elverişlidir. Yargıcımıza güvenelim.

‘SİVİL ANAYASA İSTİYORUZ’

• Diğer yandan, 1982 Anayasası, gerek biçimsel gerekse maddi yönden demokratik meşruiyete sahip değildir.

• Bu anayasanın kısmi düzeltmelerle özgürlükçü yapıya kavuşturulması mümkün değildir. Derhal sivil, şeffaf, meşru ve özgürlükçü bir anayasanın hazırlanması zorunludur.’

Tartışma toplantının başında çıktı

TBB Başkan Yardımcısı Berra Besler, konuşmasının ardından gazetecileri toplantıdan çıkarmak istedi.

Yalova Baro Başkanı Cemal İnci itiraz etti: Gazeteciler çıkarsa yaptığınız açılış konuşması ortak görüşmüş gibi yansır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler