YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dinlemeler MİT'i harekete geçirdi
Dinlemeler MİT'i harekete geçirdi
26 Kasım 2009 08:04
MİT, dinleme kayıtlarının güvenliğini sağlayabilmek için devreye girdi

MİT, Sincan Mahkemesi’nin TİB’de yapacağı ikinci baskında dinleme kayıtlarının güvenliğini sağlayabilmek için devreye girdi.

Resmi olarak sadece eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun telefonlarının dinlenip dinlenmediğinin tespiti için TİB’de yapılan tespit işlemi sonrası birçok dinleme kararının deşifre olması MİT’i harekete geçirdi. MİT, geçtiğimiz günlerde Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin TİB’de tespit incelemesi kararıyla kendi yaptıkları dinlemelerin kayıtlarına da el koyup koyamayacağını sordu.

TEDBİR KONULABİLİR Mİ

MİT ayrıca Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla yapılacak ikinci tespit işleminde bütün kayıtlara el koyma yetkisinin bulunup bulunmadığını öğrenmek istedi. MİT ayrıca Sincan Ağır Ceza Mahkemesi kararına tedbir konulup konulamayacağını da özel yetkili Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sordu.

YİNE AYNI CEVAP VERİLDİ

Mahkeme bunun üzerine Sincan 1.Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazdı. Yazıda, verilen kararın ayrıntılarının ne olduğu soruldu. Sincan Ağır Ceza Mahkemesi ise Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği cevabi yazıda, söz konusu kararın sadece Eminağaoğlu’nun telefonları ile sınırlı olduğunu, ulusal güvenliği ilgilendiren konularla hiçbir ilgisinin bulunmadığını bildirdi.

Fişleme siteleriyle hiçbir ilgimiz yok

TİB Başkanı Şimşek, Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitelerinde denetim yetkisini TİB’e veren 5651 sayılı kanunun çıkarılmasına kadar geçen sürede irticayla mücadele kapsamında işlettiği internet siteleri konusunun ise kendileriyle ilgili olmadığını da söyledi. İnternet ortamında işlenen suçlarla mücadele hakkında kanunun, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu madde temini, Atatürk’e hakaret başta olmak üzere 8 adet katalog suçla ilgili cezalandırma öngördüğünü anımsatan Şimşek, “Bu madde dışında bizim başka kurumlarla, adı ne olursa olsun herhangi bir kurumla, başka tür suçlarla ilgili herhangi bir yapılan bir protokol, bir görevlendirme, herhangi bir şey yok” dedi.

KANUN YETKİMİZİ AÇIKLIYOR

Bu internet sitelerinin şu anda aktif olup olmadığını, kapatılıp kapatılmadığını bilmediklerini, böyle bir görevlerinin olmadığını ifade eden Şimşek, “Bu konunun bizimle uzaktan yakından ilgisi yok. Bizim o konuda herhangi bir çalışmamız yok. Sadece kanunda yazılan suçlarla ilgili hakim kararlarıyla erişimi engellenen siteler var. Ama onun dışında herhangi bir bakanlık birim, ne tür siteler açtı, kapattı bizim bilgimiz dışında? Bizim görev ve yetki alanımıza giren bir konu değil. Bu tip konularda görevlendirilmiş de değiliz” dedi.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler