YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dinlemeler dedektör satışını patlattı!
Telekulak skandalıyla çalkalanan Türkiye'da vatandaş paniğe kapılınca dedektör satışları patladı. "Ben de mi dinleniyorum" korkusu ciroları yüzde 300 artırdı.
Dinlemeler dedektör satışını patlattı!
26 Şubat 2014 / 23:21 Güncelleme: 26 Şubat 2014 / 23:21

Paralel yapının telekulak skandalı vatandaşta "dinleniyorum" paniğine yol açtı. Listeler toplumda adeta bir paranoya yaratınca Tahtakale'de 'böcek' adı verilen cihazların satışları patladı. Başta Çin olmak üzere Amerika, İsrail gibi ülkelerden ithal edilen dinleme cihazlarının satışında yüzde 200 artış yaşandı. Her alanda olduğu gibi burada da bir tepki sektörü oluştu ve gündemin yarattığı fırsattan dedektör satışçıları da nasibini aldı. Vatandaşın "Acaba ben de dinleniyor muyum" kaygısı dedektör satışlarını da yüzde 300 artırdı.

Her evde bir böcek

MİT, istihbarat, emniyet gibi kritik kurumlara dinleme ve tarama cihazlarının satışı yapan elektronik ve güvenlik sistemleri yetkilisi Ömer Bayrakçı, bu durumdan hayli memnun. Bayrakçı, "Satışlar her evde bir böceğin olduğunu gösteriyor. Hem böcek hem de dedektöre talep patladı. Vatandaş ve şirketler 'dinleniyoruz' korkusuyla böcekleri tespit etmek için dedektör alımı yapıyor" dedi.

Böcek taraması rutine bindi

Türkiye'de yüzlerce firma dinleme cihazı satıyor. Yetkililer, en çok kablosuz dinleme sistemi kullanıldığı ve bunların İsrail, Uzakdoğu, Rus, Amerikan menşeli olduğuna dikkat çekti. Edinilen bilgiye göre, son dönemde devletin önemli birimlerinde 'böcek' aramaları rutin bir şekilde yapılırken birçok birimde de isteğe dayalı olarak sürekli bir tarama gerçekleştiriliyor. Bu taramaların sonucunda yüzde 20 böcek tespiti yapıldığı da kayıtlara geçti.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler