YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dinleme skandalının perde arkası
Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın CEO’su ve İletişim Uzmanı Efe Demir, Türkiye’nin gündemine damgasını vuran dinleme skandallarının perde arkasını anlattı.
Dinleme skandalının perde arkası
03 Mart 2014 / 12:19 Güncelleme: 03 Mart 2014 / 12:23

Başbakan Erdoğan’a ait olduğu öne sürülen telefon görüşmelerini değerlendiren Demir, “Bunu internet kafedeki bir çocuk bile yapabilir. Ayrıca bunun telefon kaydı olup olmadığı dahi belli değil” dedi.

İşadamı ve aynı zamanda iletişim uzmanı olan Efe Demir, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'ndeki (İDTM) ofisinde İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği öne sürülen konuşmalara teknik açıdan yaklaşan Demir, söz konusu görüşme kaydının gününüz teknolojisiyle bilişime meraklı herkesin yapabileceğine dikkat çekti.

Erdoğan’a ait olan es kayıtlarına ilişkin Demir, “Bunu internet kafeden bir çocuk bile yapabilir. Yani bu kadar basit bir şey. Ayrıca bunun telefon kaydı olup olmadığı dahi belli değil şu anda. Bunu doğrulayacak olan kurumlar var. Farklı zamanlarda yapılan konuşmalar olabilir. Daha sonra onları alıp kopyala yapıştır şeklinde kullanılabilir” dedi.

Teknoloji açısından bu tür kayıtların kolaylıkla yapılabildiğine dikkat çeken Demir, “Teknolojik olarak artık her şey mümkün ve maalesef bu bazı şahısların elinde olan bir şey artık. Vatandaş her zaman soruyor ‘ben dinleniyor muyum’ diye. Ama bundan önce sorması gereken soru şu olmalı; ‘ben neden dinleniyorum’ ‘kim beni niye dinlesin ki’. Sıradan bir vatandaş, yani demek ki sade vatandaş ise bunu dinlese dinlese ancak eşi dinler. Maalesef o kadar artık kolaylaşmış bir durumda” diye konuştu.

“Yasa dışı dinlemeler de ikiye ayrılıyor”

Dinleme yöntemlerine değinen Efe Demir, “Dinlemelerin çeşitli yöntemleri var. Bunlardan birisi resmi yöntemler. Zaten bunlarla ilgili teknik bilgi vermemiz doğru değil. Bir suç varsa resmi olarak dinlenmesi gerekiyordur. Ama öbür türlü yani yasa dışı dinlemeler de ikiye ayrılıyor. Bunlardan birisi Jammer aracılığıyla etraftaki telefon sinyalleri ile yapılabiliyor. İkincisi akıllı telefonlar aracılığıyla yapılabiliyor. Akıllı telefonlara yüklenen herhangi bir programla dinlemeyi bırakın ortamdaki sesi bile dinleyebiliyorsunuz. Telefonunuz kapalı olsa bile kime ne mesaj attınız, kimlerle yazıştınız, neredesiniz, nerede resim çektiniz bunlara kadar her şey mümkün. Ama tabi buradaki vatandaşım algısı şu ‘bunu yapan kim’, kendisine sorması gerekirken ise ‘ben niye dinleniyorum ki’, ‘beni dinleniyorlar mı’ diyorlar, bunu merak ediyorlar. Dediğim gibi sıradan bir vatandaş neden dinlensin. Bu tür dinlemeler genelde eşler arasında oluyor. Biz buna eş dinlemesi diyoruz” dedi.

“Şahısların elindeki bu cihazlar Avrupa'dan geliyor"


Demir, “Bir de şöyle bir sorun var; herkes diyor ki; ülke olarak güvenliğimiz yok, dinleniyoruz kurumlar yıpratılıyor. AB ülkelerine özeniyoruz. Ama bilmiyorlar ki bu zaten bireysel şahısların elindeki bu cihazlar Avrupa’dan geliyor. Türkiye’de böyle bir üretim yok. Özendiğimiz ülkelerden geldiğinden habersiziz” dedi.

“Bir çağrınız 40 operatörden geçiyor"

Demir, “Yurt dışını arıyorsunuz ve bir çağrınız yerine gidene kadar 40 tane operatör yani sistem değiştiriyordur. ABD, İsrail veya İngiltere’deki bir şirket üzerinden dolanıp son noktaya gidene kadar o arada bir sürü dinleme yapmak mümkün oluyor. Yani bunun bir güvenliği yok. Burada kripto (saklı) cihazları ön plana çıkartılıyor. Tamam siz kripto kullanıyorsunuz, kendinizi garantiye alıyorsunuz ama ya aradığınız taraf dinleniyorsa!.. O zaman bu cihazda bir şeye yaramıyor. Yani burada sadece bir binanın çevresine bir Jammer koyup veya uydu koyup dinleme yapılan bir şey değil bu. Bu yurt dışına ve Türkiye’deki sistemlere giden çağrılar. Yani bu çağrılar bir yere gidene kadar bin yeri dolaşıyor. Dolayısıyla dediğim gibi burada kriptonun pek bir ehemmiyeti yok" diye konuştu.

IP’den IP’ye yapılacak bağlantıların en güvenli iletişim olduğunu ifade eden Demir, “En güvenli olabilecek alt yapı IP çalışmalılarıyla oluyor. Ama burada da iletişim sistemi kurumların kendilerine ait olmalı. Bir operatörden bu hizmet almamalı, bir yere abone olmamalı. IP’den IP’ye bağlantı kurulduğu, aynı sisteme bağlanıldığı zaman dinlemelere karşı önlem alınmış olur. Türkiye’de milyonlarca telefon var. Kurum her birimizi dinlemeye kalksa zaten buna alt yapısı dayanmaz" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın kaseti montaj mı?

Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin montaj olup olmadığı sorulan Demir, “Direk montajdır veya değildir demek doğru değil. İspat olmadan bir şey demek mümkün değil. Ama teknik olarak tabii ki yapılabilen bir şeydir bu” dedi.

“Bunu internet kafedeki bir çocuk bile yapabilir”

‘Bunu internet kafeden bir çocuk bile yapabilir’ diyen Demir, “Bu kadar basit bir şey. Ayrıca bunun telefon kaydı olup olmadığı dahi belli değil şu anda. Bunu doğrulayacak olan kurumlar var. Bunun telefon kaydı olup olmadığı dahi belli değil. Farklı zamanlarda yapılan konuşmalar olabilir. Daha sonra onları alıp kopyala yapıştır şeklinde kullanılabilir. Hatta onun daha da ötesi sizin numaranız üzerinden bir başka kişiyi arayıp konuşmak mümkün. Yani sizin numaranız ile sizi arayabilir veya hattınız üzerinden bir başkasını farklı numarayla aramak mümkün” diye konuştu.

“Maalesef teknoloji ile yapılamayacak bir şey yok”

Demir şunları söyledi: "Az önce belirttiğim gibi bankalara ait telefon numaralarından arıyormuş gibi izlenim vererek olmayan bir numarayla arama yapabiliyoruz. Belki bizi izleyenler inanmayabilirler ama mesela ben bilgisayar üzerinden kendi kendimi kullanılmayan bir numara ile arayacağım. Esasında şuanda gördüğünüz şekilde bir numara yok. Ben bunun yerine sizin veya kendimin hatta Başbakanımızın da numarasını arıyor gibi gösterebilirim. Maalesef teknoloji ile yapılamayacak bir şey yok”

Dinlendiğimiz nasıl farkediliyor?

Dinlendiğinden şüphe edenler için püf noktalar veren Efe Demir, “Bireysel dinlemelere karşı korunmanın en etkili yolu telefonunuzun tanımadığınız kimselere vermememiniz. Telefona her bulunan uygulamanın indirilmemesi gerekiyor. Bilmediğiniz programları kesinlikle indirmemenizi tavsiye ediyoruz. Burada telefonunun dinlenip dinlenmediğini anlayabilmek için telekom operatörlerinden gelen faturalara, internet kullanımına dikkat etmeliyiz" dedi

Dinlenen insanın telefon faturasının da kabarık gelebileceğini belirten Demir, Çünkü dinlendiğinizde faturalarınız kabarık gelecektir. Bunu anlamanın çeşitli yolları var” dedi.

İletişim Uzmanı Efe Demir, dinleme iddialarının ülkeye büyük zarar verdiğine dikkat çekti. Demir, “Estetik cerrahlar sesimizi bile değiştiriyor. Şuanda yapılamayacak bir şey yok. Burada dinleme ve kayıtlarla ilgili ya iddia sahibinin ispatlaması gerekiyor ya da Sayın Başbakanın ispatlaması gerekiyor. Ki vatandaşta rahat etsin, bir ses kaydı Türkiye’de borsayı alt üst ediyor. Bundan hepimiz olumsuz etkileniyoruz” dedi

Bankalardan ve telefon GSM operatörlerden gelen mesaj ve aramalara güvenmeyin uyarısında da bulunan Efe Demir, “Şimdi öncelikle vatandaşlar yeni ve çok popüler olan bir yöntem var. Telefonunuza bir çağrı bırakılıyor ve merak ediyorsunuz ve arıyorsunuz. O zaman ilgili aramayı yapan vatandaşlar bundan para kazanıyorlar. İkincisi ise bankadan aradıklarını iddia edenler var. Tabi bankadan gelen numarayla aradıklarını gördüğünüz için güveniyorsunuz. Ama orada sizden kimlik bilgilerini istiyorlar. Tabi siz bankanın numarasını gördüğünüz için güveniyorsunuz. Ama aslında sizi arayanlar bankadan aramıyorlar. Sizin bilgilerinizi aldıktan sonra farklı bir amaçla kullanabiliyorlar. Örneğin oradan sizden kredi kart numaranızı tuşlamanızı istiyorlar, şifrenizi tuşlamanızı istiyorlar, onu da görüyorlar. Sonra internet üzerinden veya başka şekillerde hesabınız boşaltılabiliyor” dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler