YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dinleme skandalında şoke eden bilgiler!
Başbakanlığı döneminde Erdoğan'ın ofisine dinleme cihazı koyulmasıyla ilgili böcekçi polisler için hazırlanan iddianameden şoke eden detaylar çıktı.
Dinleme skandalında şoke eden bilgiler!
21 Kasım 2014 / 07:58 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 08:07

Akşam'ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde Başbakanlık Çalışma Ofisi, ikametgah ve AK Parti Genel Merkezi'ne dinleme cihazı yerleştirilmesiyle ilgili hazırlanan iddianamenin detayları 'ihanetin' boyutlarını gün yüzüne çıkardı.

73 sayfalık iddianamede çarpıcı ayrıntılar yer aldı:  

Okunamayan yazılım kullanıldı

Üç yere de yerleştirilen böcekler için aynı sistem kullanıldı. Dinleme cihazlarındaki elektronik kartlarda okunması mümkün olmayan, geri okumaya karşı koruma mekanizması vardı. Elektronik kartlar üzerinde seri numarası bulunmuyordu. 

Görevle ilgili rapor hazırlanmadı

Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı eski görevlisi şüpheli Serhat Demir, böcek arama-tarama çalışmalarıyla ilgili boş çizelgeler hazırlattı. 25 polisin ifadesine göre Demir’'in Başkanlıktaki 'inanılmaz gücü'nün kaynağı aynı zamanda bacanağı olan ve Şube Müdürü Ahmet Türer’'di. Yapılan görevlerle ilgili yazılı rapor düzenlemedi. 

"Muallak konuş, bilmiyorum de"

Bazı zanlılar, 25.11.2011'den sonraki gelişlerinde direkt makam katına çıktıklarını, Serhat Demir'in kat görevlileriyle görüştüğünü, gelen kişilerden birinin prizlerle ilgilenerek çalışma yaptığını aktardı.

Bir polis, iddianamede adı geçen Seyit Saydam'ın taramadan sonra Serhat Demir'ce çağrılıp, "Keçiören'le ilgili seni MİT’ten çağıracaklar. Muallak konuş, hatırlamadığını söyle" dediğini söyledi. 

Form üzerinden tezgah kuruldu

Keçiören konuta arama yapılmadığı bilgisi aktarıldığı halde böceğin konulduğu 25 Kasım 2011’'de bir arama yapıldığı anlaşıldı. İlk incelemede yazılı olmayan arama kaydı forma sonra eklendi. Bu da, Saydam'ın ifadesiyle tarama formuna Demir tarafından eklenip bu tarihte arama tarama yapıldığı doğrulandı. 

Yeşil Kart sahibi Emniyet Müdürü

Şüpheliler arasında bulunan ve Diyarbakır A. Gaffar Okan P.M.Y.O. kadrosunda görevli olan 3'üncü Sınıf Emniyet Müdürü Ali Özdoğan ile eşi ABD'de oturma ve çalışma izni sağlayan Yeşil Kart (Green card) sahibi. 2003'te internetten başvuruyla hak kazanan Ali Özdoğan, kartın süresi geçen yıl dolunca eşine ait kartla ABD'ye giriş-çıkış yaptı. 

Amirlerin bilgisi yok

Amirlerin de bilgisi dâhilinde gerçekleştirildiği iddia edilen tarama faaliyetlerinden Serhat Demir dışında, kendi personeli dahil olmak üzere birimin bağlı bulunduğu Şube Müdürü, Daire Başkan Yardımcısı ve Daire Başkanı haberdar edilmedi. Bu konuda izin ya da talimat alınmadı. 

Otel odasında e-cephanelik 

Dinleme şebekesinin önemli ismi olan ve İstanbul Swiss Otel'’de gözaltına alınan eski emniyet amiri Ahmet Türer'’in otel odasında çıkan elektronik cihazların çokluğu şaşırttı. 9 bilgisayar, 4 cep telefonu, 9 SİM kart, lazer el cihazı, kamera, fotoğraf makinası, onlarca CD, DVD ve kamera kasetiyle çok sayıda flash bellek ele geçirildi.

Baskıyla ikamet çizelgesi

Şüpheli polislerden birinin ifadesine göre, Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı'nın eski görevlilerinden biri olan zanlı Serhat Demir 2012 yılında geçmişe dönük gidilen böcek arama-tarama faaliyetleriyle ilgili boş çizelge hazırlanması talimatı verdi.

Özellikle, ‘2011 yılının son iki-üç aylarını doldurun’ dedi. Yine aynı polisin ifadesine göre Demir kendilerine psikolojik baskı yaparak Keçiören ikamet çizelgesini istedi. İlk beş-altı satırını daha önce kendisinin doldurmuş olduğu çizelgeyi vererek üzerinde sadece tarih bölümde 25.11.11 ibaresinin bulunduğu satırı gösterdi. Ardından da şu ifadeleri kullandı:

Devamını sen doldur ve buraya sadece seninle benim adımı yaz, taranan yere santrali ekleme, 1 nolu ofisi ısrarla yaz...

Böcekleri bulmamışlar

Şüpheliler İbrahim Sarı, Seyit Saydam, Hurşit Gölbaşı ve Harun Yavuz, işlemi gerçekleştirenlerin koydukları dinleme cihazlarını aramada bulmayarak birlikte hareket etti. Suçun işlenmesine göz yumup bilerek ve isteyerek diğer şüphelilere yardım etti. 

 

AKŞAM

yazıklar olsun
 // mehmet
bu milletin vergileriyle aldığınız maaşlar haram olsun, dünya ahirette hepinizden çıksın...
21 Kasım 2014 Cuma 14:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler