YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dinleme cihazları kirli ellerde
Dinleme cihazları kirli ellerde
23 Aralık 2013 21:30
Emniyet'e ait 13 tane dinleme cihazı kayboldu. Bunların dışında Avusturya ve İtalya'dan alınan telekulakların da kirli ellere geçtiği iddia edildi

Emniyet'in terör ve organize suçlarla mücadele için aldığı 13 süper-telekulak cihazının kayıp olması, gözleri "itibarsızlaştırma operasyonuna" çevirdi. Emniyet içindeki "paralel yapılanmanın, yasa dışı dinleme yaptığı iddia edildi. Ancak kayıp cihazların 13 tane ile sınırlı kalmadığı ortaya çıktı. Almanya'dan alınan 13 tane dinleme cihazı dışında, İtalya ve Avusturya'dan alınanların sayısının ve akıbetinin meçhul olduğu öğrenildi.

Kuşkular giderilemedi

Kendisini baz istasyonu gibi gösterebilen dinleme cihazlarının envanter kayıtlarının yapılmadığı kaydedildi. Emniyet kaynakları, söz konusu cihazların halen kullanımda olduğunu ancak bunların İstihbarat'ın kontrolünde bulunmadığını öne sürdü. Kayıp cihazların nerede olduğu, tam sayısı, hangi amaçlarla kullanıldığı gibi detaylar araştırılmaya başlandı. Kayıp dinleme cihazlarının itibarsızlaştırma operasyonları için kullanılmaya devam edeceği kuşkuları giderilemedi.

Komisyon araştırmıştı

Başbakan'ın ofisine böcek konulmasının ardından kurulan Yasadışı Dinleme ve İzleme Araştırma Komisyonu, kayıp cihazlarla ilgili çalışma yaptı. Ancak herhangi bir sonuç alınamadı.

Önce kadrolaşma sonra böcek

Amirlerden gizli yapılan operasyonlar için düğmeye yıllar önce basıldığı öğrenildi. Önce Emniyet'te kadrolaşma yaşandı. Sonra kadroya uymayan kişiler, sudan sebeplerle diskalifiye edildi. Sonrasında ise Başbakan'ın ofisine böcek koyabilecek kadar genişlemiş bir örgütlenmeye ulaşıldı.

İllegal yöntemler kullanılıyor

Kayıp dinleme cihazlarıyla ilgili olarak daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı yapan isimler konuştu: Cihazlar, illegal işler için kullanılıyor olabilir.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler