YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dink'in tazminatı bağışlanacak
Dink’in tazminatı eğitim kurumlarına bağışlanacak
Dink'in tazminatı bağışlanacak
14 Eylül 2010 / 20:33 Güncelleme: 14 Eylül 2010 / 20:35

Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nin verdiği tazminattan gelecek 133 bin 595 Euro'yu eğitim kurumlarına bağışlayacağını açıkladı.
       

Gözyaşları arasında kameralar karşısına geçen Rakel Dink, "Yarın Çutağımın doğum günü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin oy birliğiyle verdiği bu karar bir doğum günü hediyesi." dedi.
         

AİHM, suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink davasıyla ilgili Türkiye'yi 133 bin 595 Euro ödemeye mahkum etti. Kararın ardından Agos Gazetesi önünde kameraların karşısına geçen Hrant'ın eşi Rakel Dink, AİHM'nin verdiği kararı değerlendirdi.
       

Yarın Hrant Dink'in doğum günü olduğunu hatırlatan Rakel Dink, AİHM'nin verdiği bu kararın doğum günü hediyesi olduğunu ifade etti. Tazminatın, 3 eğitim kurumu arasında paylaştırılacağını söyleyen Dink, "Eşimin Türk düşmanı olduğu topluma inandırılmak istendi. Hayattayken en çok canını acıtan bu yaftanın üzerine yapıştırılma çabası oldu. AİHM'den gelen tazminatın tamamını üç kurumun arasında paylaştıracağız. Tazminat, Toplum Gönüllüleri Vakfı Hrant Dink Burs Fonu'na, Ermeni kültürünün yaygınlaştırılması için Getronagan Ermeni Lisesi ve Türkiye'deki Ermenistanlı göçmen çocuklarının eğitimlerine yardımcı olması için Gedikpaşa Proteston Kilisesi'ne bağışlanacaktır." diye konuştu.
       

AİHM'nin verdiği kararın eşinin haklılığını tescillediğini vurgulayan Rakel Dink, "Yarın Çutağımın doğum günü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin oy birliğiyle verdiği bu karar bir doğum günü hediyesi. Çutağımın bugünü görmesine engel oldular ancak yaşasaydı şu anda kesinlikle çok mutlu olurdu. Çünkü ülkesinden ayrılmak istiyordu. Ama bir o kadar da üzüntülü olduğunu söylerdi Türkiye için. Çünkü her zaman ülkesiyle övünmek isterdi." ifadesini kullandı.
       

Türkiye'de, bu kararın ardından hukuki ve siyasi olarak çok şeyin değişeceğine inanmak istediklerini ifade eden Dink, sözlerini şöyle sürdürdü: "Umarız bugüne kadar ifade özgürlüğüyle ilgili veya cinayet soruşturmasında üzerine düşen hiçbir görevi onun övünebileceği şekilde yerine getirmeyen Türkiye devleti, bugünden sonra suçluyu aklayan suçsuzu mahkum eden bu tavrından vazgeçer ve toplumun bir vicdanına layık bir devlet gibi davranmanın ilk adımlarını atar." CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler