YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dink suikastı da DDK yolunda
Dink suikastı da DDK yolunda
27 Ocak 2011 13:26
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Muhsin Yazıcıoğlu kazasının ardından perde arkasında kimlerin olduğu bir türlü bulunamayan Hrant Dink cinayeti için de devreye girecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, helikopter kazasında hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu'nun ardından, Hrant Dink cinayeti için de devreye gireceğini açıkladı. Gül, Devlet Denetleme Kurulu’nu işaret etti...

Cumhurbaşkanı Gül, Strasbourg ziyaretinin son gününde gazetecilerle yaptığı sohbette Dink cinayetine de özel olarak değindi. Gül, Türkiye'ye döner dönmez Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Cemal Boyalı'yla görüşeceğini ve "Dink konusu görev alanınıza girer mi?" diye soracağını belirtti. Gül, "yapabilecekleri bir şeyse, tereddüt etmem doğrusu" dedi. Kendisine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin konuyla ilgili mahkumiyet kararlarının hatırlatılması üzerine ise, "bu bizim başımızı dik tutmaz. Böyle bir mahkumiyet, böyle rezalet olmaz. Zaten kendi vatandaşımızı koruyamamışız. Zanlılar yakalanmış ama mahcup hissederim" ifadesini kullandı.

Gül, Necip Hablemitoğlu cinayetinde de ipucu bulunduğunu belirtti. Hablemitoğlu’nun eşiyle defalarca baş başa görüştüğünü, Hablemitoğlu’nun eşinin kimseyle paylaşmadığı bazı bilgileri kendisiyle paylaştığını ifade eden Gül, cinayetin nasıl, neden ve kimler tarafından işlendiğini kendisinin ‘anladığını’ ifade etmekle birlikte, soruşturmanın gerçek faillere ulaşamadığını, o yüzden somut sonuç vermemiş gibi göründüğünü dile getirdi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler