YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dink soruşturmasında flaş ifade: Amirlerim beni konuşturup...
Dink soruşturmasında tutuklanan polis Muhittin Zenit ifadesinde, "Ali Fuat Yılmazer ve amirlerimin isteğiyle cinayetten sonra Erhan Tuncel'i aradım. Önce beni konuşturup yem olarak kullandılar" dedi
Dink soruşturmasında flaş ifade: Amirlerim beni konuşturup...
24 Ocak 2015 / 08:13 Güncelleme: 24 Ocak 2015 / 08:22

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında tutuklanan, Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan polis memuru Muhittin Zenit'in mahkemedeki ifadeleri şaşırttı.

Dink cinayeti soruşturması kapsamında, o dönem Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde komiser olan Özkan Mumcu ile polis memuru Zenit'in serbest bırakılmalarına savcılıkça yapılan itiraz kabul edilmişti. Cinayette ihmalleri olduğu, o dönem Trabzon'dan İstanbul'a ve Ankara'ya farklı raporlar gönderdikleri iddiasıyla Mumcu ve Zenit hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

"Bilerek arattılar"

Tutuklanan Zenit'in, Dink'in öldürüldüğü 19 Ocak 2007'de muhbir Erhan Tuncel'i araması cinayet planını bildiğini ortaya koymuştu.

İfadesinde, eski Emniyet İstihbarat Dairesi C Şubesi Müdürü Ali Fuat Yılmazer, eski Trabzon İstihbarat Şube müdürleri Engin Dinç ve Faruk Sarı ile Şube Müdürlüğü'nde amir olan Ercan Demir'in isteği üzerine cinayetten hemen sonra Tuncel'i aradığını aktaran Zenit, şunları söyledi:

"Telefon görüşmesi yapmama neden olan bu şahıslardan hiçbiri bana Tuncel'in muhbirlikten çıkarıldığını söylemedi. Bayburt'a tayin olduktan sonra beni arayan Tuncel, 'buradaki abilerle (polisleri kast ediyor) görüşemiyorum, görüşmemi sağlar mısın' dedi. Görüşmenin sonrasında Ercan Demir'i aradım, 'Elemanınızla görüşün' diye bilgi verdim."

Zenit, "Cinayette ihmali olduğunu düşündüğüm kişiler beni yem olarak kullanmış, Tuncel ile bana bu telefon görüşmesini yaptırmışlardır. Beni yem olarak kullanarak önce telefon görüşmesini yaptırdılar, sonra da basına sızdırarak cinayetin sorumlusuymuşum gibi göstererek zan altında bıraktılar. Gerçek failler kendini kamufle etti" dedi. Geçen hafta tutuklanan eski Cizre Emniyet Müdürü Demir ise Zenit'in iddialarını yalanladı.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler